Kalkulator energii elektrycznej – jak samemu obliczyć koszta energii ?

Świadomość ilości wykorzystywanej energii przez sprzęty domowe jest ważna. W ten sposób można uzyskać dodatkowe oszczędności w domowym budżecie.

Każde urządzenie elektryczne pobiera odpowiednią ilość energii potrzebnej do właściwego funkcjonowania. Wyrażona jest ona w Watach (W) czyli jednostce mocy. Każdy z nas może samodzielnie obliczyć, ile kosztuje go codzienne oglądanie telewizji, czy sporadyczne koszenie trawnika kosiarką elektryczną. Wystarczy skorzystać z typowego matematycznego wzoru, aby wiedzieć za co tak naprawdę płacimy najwięcej.

Kalkulator energii elektrycznej

Sprzedawcy energii elektrycznej, rozliczają nas na podstawie odczytu liczników, których system przeliczania użytkowanej energii, wyrażony jest w kilowatogodzinach (kWh). Aby obliczyć ile kosztuje nas użytkowanie jakiegoś sprzętu elektronicznego, podłączonego do sieci po przez gniazdko, musimy zastosować te wzory:

I. Moc urządzenia * Czas użycia sprzętu = Ilość zużytych kWh
II. kWh * stawka za energię = koszt zużycia energii przez urządzenie

Oto przykładowe wyliczenie na podstawie odkurzacza używanego przez 1 godzinę każdego dnia w okresie 30 dniowym.

I. 1300 W * 1h = 1,3 kWh
II. 1,3 kWh * 0,58 zł = 0,754 zł
III. 0,754 zł * 30 dni = 22,62 zł

Kwota podana w punkcie III, to koszt miesięcznego używania odkurzacza o mocy 1300 W.
Teraz podliczmy przykład komputera stacjonarnego o mocy 300 W, używanego przez dziecko w okresie wakacyjnym, co najmniej 10 godzin dziennie.

I. 300 W * 10h = 3 kWh
II. 3 kWh * 0,58 zł = 1,74 zł –> Dzienny koszt zużycia energii
III. 1,74 zł * 30 dni = 52,2 zł

Ostatnim przykładem wartym przeliczenia jest koszt zużycia energii przez żarówkę energooszczędną o mocy 23 W, świecącą podczas zimowego okresu w roku. Przyjmijmy, że dziennie świeci się ona 15 godzin.

I. 23 W * 15h = 0,345 kWh
II. 0,345 kWh * 0,58 zł = 0,2 zł
III. 0,2 zł * 30 dni = 6 zł

Jak widać żarówką nie wykorzystuje aż tak dużej ilości prądu, nie mniej jednak w domu zawsze jest ich kilka lub kilkanaście. A więc im większa ilość tym koszta wyższe.

Dlaczego warto obliczyć koszta wykorzystywanej energii?

Przede wszystkim pomoże nam to w sprawdzeniu, które urządzenie generuje najwięcej kosztów. Stare sprzęty takie jak lodówki czy pralki, potrafią pożerać niezliczone ilości energii elektrycznej, dlatego warto zamienić je na nowsze modele, których koszt może nam się zwrócić szybciej niż byśmy się tego spodziewali. Lodówka jest urządzeniem które działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, jeśli będzie zbyt prądożerna, może miesięcznie kosztować nas nawet od 70-100 zł i więcej. Nowsze modele posiadają wbudowane silniki, które cechują się energooszczędnością i generują rachunki na poziomie 20-50 zł miesięcznie. Oszczędzanie energii, ważne jest nie tylko dla środowiska, ale i przede wszystkim dla naszego portfela. Ceny energii nie spadną, będą rosnąć w górę, a razem z nimi koszta miesięcznych rachunków. Może się zabezpieczyć przed podwyżkami wybierając lepszą ofertę na prąd. Warto też już dziś spojrzeć na swoje mieszkanie i wyrobić w sobie nawyk oszczędzania prądu, ponieważ ta umiejętność przyda nam się w trudniejszych czasach.

Podsumowanie

Kalkulator energii elektrycznej pozwala nam na obliczanie wydatków, z których nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy. Płacimy rachunki za energię, ale nie mamy pojęcia, które urządzenie najwięcej nas kosztuje. Gdy przychodzi do nas rachunek, który jest wyższy niż poprzednie, wywołuje to w nas emocję i zazwyczaj jako winowajcę całej sytuacji, wskazujemy sprzedawcę i podwyżkę cen. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to może z winy psującego się urządzenia, które pobiera za dużo energii? A jeśli ostatecznie rachunek jest wyższy przez sprzedawcę, nie ma co zwlekać –zmień go na lepszego.