Ferie bez raty? Wszystko o wakacjach kredytowych

, ,

Ferie dla dzieci kosztują, a do tego jeszcze kolejna raty kredytu. A może by tak zrobić sobie urlop od spłacania pożyczki? Niektóre banki oferują wakacje kredytowe. Jak to działa?

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Wakacje kredytowe to zawieszenie w czasie spłacania rat kredytu na określony okres. Wakacje kredytowe są już nie tylko haczykiem marketingowym. Obecnie to niemal standard w przypadku kredytów hipotecznych i w innych rodzajach pożyczek, nie tylko bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie odroczenia spłat rat, naliczanie odsetek zwykle nie jest zawieszane.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to opcja stworzona z myślą o tych klientach, którzy z różnych powodów, np z powodu straty pracy, mają problemy finansowe. Taki luksus jednak nie przysługuje każdemu. Z zawieszenia rat skorzystają ci klienci, którzy mogą pochwalić się dotrzymywaniem terminów w spłatach. Pozostałe warunki są ustalane przez konkretny bank, np. niektórzy kredytodawcy na odroczenie w spłacaniu rat oferują klientom, którzy spłacili minimum 12 pierwszych rat – czyli dopiero po roku od wzięcia kredytu. Kolejną kwestią jest czas, przez który można odpocząć od rat – niektóre banki dają trzy miesiące, inne tylko jeden, czasem taka opcja jest kilkurazowa, a niekiedy z wakacji kredytowych można skorzystać tylko raz w całym okresie kredytowania.

Jakie są konsekwencje wakacji od kredytu?

Odpoczęliśmy od spłacania rat przez trzy miesiące. Czy to jednak oznacza, że te trzy raty pójdą w niepamięć? Nic bardziej mylnego! Wakacje kredytowe nie zwalniają nas z obowiązku oddania należności, a jedynie ten obowiązek przesuwają w czasie. Spłacenie zaległych rat będzie miało swoje konsekwencje albo w zwiększeniu kolejnych rat kredytu, albo w wydłużeniu okresu kredytowania o czas trwania wakacji kredytowych.

Czasami banki mogą także pobrać prowizję od udzielenia wakacji kredytowych , np. w formie opłaty za wystawienie aneksu do umowy itp.