Czy da się zmniejszyć koszt energii elektrycznej?

W przedsiębiorstwie, biurowcu, urzędzie, bloku, kamienicy czy też zwykłym domu, możliwe jest obniżenie kosztów energii elektrycznej w sposób nieszkodliwy dla normalnego życia i egzystowania sprzętu jak i człowieka. Warto się nad tym zagadnienim zastanowić, ponieważ stawki za prąd rosną niemiłosiernie, a przyszłość nie wróży nic lepszego.

Przechodząc do analizowania problemu wysokich opłat za prąd powinniśmy przejrzeć nasze faktury, rachunki i zastanowić się na co tracimy najwięcej i jak możemy zmniejszyć koszt energii elektrycznej.

Warto w pierwszej kolejności rozejrzeć się za korzystnym dla nas DOSTAWCĄ ENERGII i dobrze zapoznać się z ofertami innych firm.

Jak zmienić dostawcę prądu? Na co zwrócić uwagę?

To proste! Najbardziej opłaca się to większym firmom, ale czasem także i indywidualnym klientom. Ludzie stają się bardziej świadomi na to co oferuje świat i potrafią „kupować” energię w przemyślany sposób, tak by oszczędzić. Decydując się na nowego dostawcę oferującego tańszy prąd, wiedzmy, że jakość prądu i ciągłość dostaw nie ma żadnego wpływu na taką zmianę.

Powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

  • Ofertę nowego sprzedawcy, w szczególności ceny prądu
  • Gwarancje np. najniższej na rynku ceny
  • Możliwość uiszczania opłat
  • Ustalenia związane z trwaniem umowy i warunkami jej wypowiedzenia – czy może być przedłużona bez naszej wiedzy
  • Ukryte opłaty.

Kiedy znajdziemy już interesującą nas firmę zawieramy z nią umowę, później należy wypowiedzieć starą i zawrzeć umowę świadczenia usług dystrybucji. Należy także powiadomić operatora systemu dystrybucyjnego o podpisaniu nowej umowy ze sprzedawcą. Ponadto trzeba uregulować ostatni odczyt z licznika. W przypadku, gdy chcemy pominąć cały ten proces powinniśmy udzielić nowemu sprzedawcy prądu pełnomocnictwa. Nam pozostanie zapłacić za ostatni odczyt z licznika. Właśnie w tym możemy Ci pomóc (bezpłatnie), jeśli się do nas zgłosisz. To podstawowy sposób na mniejszy koszt energii elektrycznej.

Czy są jeszcze inne sposoby na niższy rachunek za prąd?

By zmniejszyć koszt energii elektrycznej wystarczy zmniejszyć jej zużycie. By to osiągnąć należy zmienić nasze przyzwyczajenia, a życie stanie się tańsze i zdrowsze dla środowiska.

Dbanie o niższe koszty to nie tylko same wyrzeczenia, nikt nie wymaga od nas siedzenia po ciemku, czytania książki przy zbyt słabym oświetleniu, braku jedzenia ze względu na energię, jaką pobiera kuchenka elektryczna czy też rozmowy przez telefon, który jest podłączony do sieci, aby był sprawny. To tylko dodatkowe sposoby na to, by płacić mniej. Nie musimy wprowadzać od razu w życie wszystkich innowacji. Zacznijmy od wstawienia wody w czajniku elektrycznym tyle ile potrzebujemy, wyłączeniu z sieci naładowanego laptopa, czy też zastosowaniu żarówki energooszczędnej, gdy często korzystamy z danego pomieszczenia. Tak mało, a może zdziałać tak wiele. Marnowanie energii idzie w parze z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Obniżyć koszty możemy również w chwili zakupu nowego sprzętu, na etykietach energooszczędność oznaczona jest symbolami A+ lub A++. Ich efektywność jest istotna w chwili długotrwałego korzystania ze sprzętu, a co za tym idzie wpływu na koszt energii elektrycznej. Różnicę w sprzętach AGD dotyczących klasy energetycznej mogą przekraczać ponad 20%.

Kolejnym pomysłem na zmniejszenie kosztów, a tym samym zużycie energii elektrycznej jest możliwość zakupu pomp ciepła czy też kolektorów słonecznych. Mogą być one wykorzystywane do ogrzewania domów, wody użytkowej. Jednak niewielu decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne. Kolektory słoneczne opłacalne są dla rodzin wielodzietnych, czy też większych gospodarstw.

Podsumowanie

W zależności od naszej twórczości, jesteśmy w stanie wymyśleć kilka dobrych sposobów na obniżenie kosztu energii elektrycznej. Jednak najkorzystniejszym z nich jest na pewno wybór odpowiedniego do naszych potrzeb dostawcy energii. Każdy z nas jest w stanie kontrolować swoje wydatki i spróbować zobaczyć wpływ naszego działania na koszt użytkowania tego rodzaju energii.