Czym jest portfel elektroniczny i portfele online?

Portfel elektroniczny to bardzo wygodne rozwiązanie m.in. dla tych, którzy upodobali sobie robienie zakupów drogą internetową. Czym dokładnie jest ta usługa i jakie daje korzyści?

graf1.Mówiąc w możliwie najprostszy sposób – portfel elektroniczny to rodzaj wirtualnego  konta bankowego, na którym możemy zdeponować środki pieniężne, a które to później możemy wykorzystać właśnie np. podczas dokonywania zakupów drogą internetową. Po co nam jednak taki portfel internetowy, skoro posiadamy już np. tradycyjne konto z dostępem online? Ponieważ ma on kilka niezaprzeczalnych zalet.

Po pierwsze – jest zwyczajnie wygodniejszy. Gdy posiadamy już na naszym portfelu elektronicznym środki, w trakcie wizyty w jakimś sklepie internetowym nie będziemy musieli w momencie dokonywania transakcji logować się na stronę naszego banku, tudzież podawać numeru karty kredytowej. Wystarczy, że zalogujemy się na portfel poprzez adres e-mail (to on zastępuje w nim numer konta, oczywiście potwierdzamy hasłem) i nasze zakupy będą już opłacone. W znaczący sposób usprawnia więc to dokonywanie zakupów i skraca czas ich trwania.

Po drugie – używanie takiego e-portfela zmniejsza szansę, iż padniemy ofiarą internetowych oszustów, którzy dobiorą się w sobie tylko znany sposób do naszych pieniędzy. Podczas zakupów bądź przesyłania pieniędzy drugiej stronie nie są udostępniane żadne informacje dotyczących naszych kart etc. (wszelkie tego typu dane wpisujemy tylko raz i są one przechowywane wyłącznie w portfelu). Osoby szczególnie przeczulone na punkcie bezpieczeństwa w sieci mają dzięki temu jeden powód do zmartwień mniej.

Po trzecie – portfel elektroniczny może nam zastąpić kartę kredytową. W wielu – przede wszystkim zagranicznych sklepach internetowych jest ona niezbędna do dokonywania transakcji, niestety nie każdy ją w Polsce – posiada. Portfel elektroniczny może być więc jedyną dostępną nam drogą do dokonania zakupów.

Jak, gdzie i za ile?

graf2.Jednym z najpopularniejszych na świecie portfeli internetowych jest PayPal. Dostępny jest on obecnie w 190 krajach i obsługuje ponad 150 milionów kont. Założenie w nim własnego jest całkowicie bezpłatne (można to rzecz jasna zrobić w języku polskim) i nie powinno zając więcej niż kilku minut. Samo zasilanie konta także nie powinno przysporzyć problemów, a można to zrobić na dwa sposoby. Dokonując tradycyjnego przelewu – wtedy jednak trzeba czekać od jednego do dwóch dni aż nasze środki zaksięgują się na koncie PayPal. Drugą opcją są Błyskawiczne doładowanie konta PayPal (BlueCash). Używając tej opcji nasze środki pojawią się na koncie błyskawicznie – za to jednak będziemy musieli już dodatkowo zapłacić. W tym momencie z pewnością pojawia się pytanie – a co z innymi opłatami na PayPalu? Samo przesyłanie środków jest bezpłatne – opłaty naliczane są jednak w przypadku ich odbierania (obecna stawka to 2,9%.). Zapłacić będziemy musieli także w momencie, gdy chcemy zasilić konto np. kogoś z naszej rodziny bądź znajomego (bo do takich operacji także przecież możemy używać elektronicznych portfeli), a używamy do tego środków z karty kredytowej bądź debetowej.

V.me by Visa

Warto odnotować też, iż kilka miesięcy temu własny portfel elektroniczny wprowadziła Visa. Usługa nosząca nazwę V.me by Visa dostępna jest na polskim rynku dzięki bankowi ING. Różni się on jednak nieznacznie od np. opisanego wyżej PayPala. Do oferowanego przez tę firmę portfela mamy możliwość podpięcia różnych kart (kredytowych, debetowych etc., maksymalnie 10) – w momencie dokonywania zakupów logujemy się na takowy i zwyczajnie wybieramy, której z nich w danej chwili chcemy użyć. Fajnie, że aby móc skorzystać z usługi w Polsce nie musimy posiadać konta w ING. W chwili obecnej – można dzięki niej robić zakupy, m.in. w popularnym Merlinie.