Ile cyfr ma numer konta bankowego i co oznaczają poszczególne liczby?

Każde konto bankowe ma do siebie przypisany unikalny numer, składający się z kilku części. Każda z nich określa konkretną funkcję, która przedstawiona jest w postaci NRB czyli Numeru Konta Bankowego.

Obecny zapis wprowadzony został dopiero w 2004 roku i powstałe on w celu jego ujednolicenia, wprowadzając również numery kontrolne, które każdy bank posiada odrębne.

Ile cyfr ma konto bankowe?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr. Oddzielone zostały one spacjami (odstępami) w celu lepszej przejrzystości. Przykładowe konta bankowe numery:

09 2490 1044 0000 3200 9400 7370

84 2490 0005 0000 4566 9889 2694

30 1540 1056 2069 5000 0804 0001

Jak dobrze można zauważyć ich układ jest identyczny, nie mniej jednak różnią się od siebie cyframi.

Każdą z grup cyfr można zidentyfikować:

 • Pierwsze dwie pozycje zaznaczone kolorem czerwonym, są to liczby kontrolne rachunku, które generowane są na podstawie 24 pozostałych liczb. Pełnią one rolę wykrywania błędów w numerze rachunku.
 • Kolejne liczby oznaczone zielonym kolorem określają numer rozliczeniowy jednostki banku lub jej filii. To na ich podstawię możemy dowiedzieć się do jakiej instytucji bankowej należy dany numer. (Więcej na ten temat w artykule : Jaki bank po numerze konta – identyfikacja banku)
 • Ostatnie cyfry to osobisty numer klienta, przypisany do każdego indywidualnie oraz losowo wygenerowany przez system, podczas jego zakładania.

Inne bankowe kody szyfrowane – IBAN oraz SWIFT

Numer konta bankowego oprócz liczby, posiada jeszcze odgórnie ustalone przez jednostki bankowe kody IBAN oraz SWIFT.

Kod IBAN

Kod IBAN w rozwinięciu International Bank Account Number – jak sama nazwa wskazuje – jest odmianą numeru NRB, którą wpisuje się podczas transakcji międzynarodowych. Za jego pomocą oznacza się rachunki bankowe każdej osoby. W momencie wysyłania pieniędzy za granicę, zazwyczaj jesteś proszony o jego podanie. Polega on po prostu na wpisaniu przedrostka PL przed numerem konta bankowego.

Kod SWIFT

Kod SWIFT w rozwinięciu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, używany jest również podczas transakcji międzynarodowych. W praktyce składa się on z 8 znaków, które są unikalne i przypisywane do każdego banku z osobna nie tylko w Polsce, ale i również za granicą. Pomaga on w identyfikacji instytucji finansowej z której przelew został wykonany.

Oto kilka kodów SWIFT, najbardziej obleganych przez klientów banków w Polsce:

 

 • ALIOR BANK
  SWIFT: ALBPPLPW
 • ALIOR SYNC
  SWIFT: ALBPPLPW
 • BZ WBK
  SWIFT: WBKPPLPP
 • mBank
  SWIFT: BREXPLPWMUL
 • PKO BP
  SWIFT: BPKOPLPW
 • Getin Bank
  SWIFT: GBGCPLPK
 • ING Bank Śląski
  SWIFT: INGBPLPW

Kod ten podaje się również podczas robienia przelewów międzynarodowych w internecie np. za pomocą portfela internetowego Skrill (dawniej Moneybookers). Odbywa się to podczas rejestracji nowego konta oraz weryfikacji numeru bankowego.

Zanim postanowisz wysłać gdziekolwiek swoje pieniądze za granicę, dokładnie sprawdź, czy aby na pewno wpisałeś odpowiednie numery. Jedna mała niewinna pomyłka, może sprawić, że długo nie odzyskasz swoich pieniędzy. Dzisiejsza technologia w momencie wpisania złego numeru konta bankowego, automatycznie anuluje przelew i zwraca gotówkę z powrotem na konto. Jednak to jest tylko elektronika – ona może zawieść. Wystarczy delikatne zawieszenie systemu, a możemy już nigdy nie odzyskać swoich pieniędzy. Minuta uwagi nad wpisywaniem numeru konta bankowego uchroni nas przed niespodziankami.

Podsumowując…

Teraz już wiesz ile cyfr ma konto bankowe oraz czemu one odpowiadają. A jeśli szukasz ofert na lepsze konta bankowe, znajdziesz je tutaj.