Już jest! Tysiąc złotych co miesiąc, e-zwolnienia i krótsze umowy.

, , , , , , ,

Od 1 stycznia weszło w życie kilka zmian, które ułatwią życie pracownikom, rodzicom  i kierowcom. Warto wiedzieć co się zmieniło, żeby dobrze wykorzystać wprowadzone przepisy.

Najważniejsze zmiany od 01.01.2016:

  • 1000 złotych na dziecko. Dodatek zapewnił poprzedni Rząd. Osoby, które są bezrobotne, studiują, pracują na umowę o dzieło, są ubezpieczeni w KRUS otrzymają co miesiąc tysiąc złotych do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Choć przepisy obowiązują od tego roku, na 1000 zł mogą liczyć także rodzice, których dzieci urodziły się wcześniej.
  • Dzieci pójdą do szkoły w wieku 7 lat, a obowiązkowa nauka przedszkolna zacznie się najpóźniej w 6 roku życia. Sześciolatki będą mogły iść do szkoły pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
    Umowy zlecenie będą oskładkowane przynajmniej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które od 1.01.2016 wynosi 1850 złotych brutto. Wcześniej składki płaciło się od wybranej umowy. Aktualnie osoby pracujące na zlecenie mają możliwość budowania kapitału pod emeryturę.
  • Zwolnienia dla pracowników lekarze mogą wystawić elektronicznie. Zaświadczenia trafią internetowo do ZUSu, a później będą widoczne w profilu PUE.
  • Umowy o pracę na czas określony mogą być zawierane maksymalnie na 33 miesiące. Wkrótce okres wypowiedzenia będzie zależny od czasu trwania takiej umowy (dziś to 2 tygodnie).
  • Straż miejska i gminna nie może już karać kierowców. Ci, którzy zostali złapani jeszcze przed końcem roku mogą jednak spodziewać się mandatu. Fotoradarów mogą aktualnie używać jedynie policja i inspekcja transportu drogowego.