Taryfa G12 u dostawców prądu – kiedy warto ją wybrać?

Wiele osób nie interesuje się sposobem transferu energii do mieszkania. Ważne, że prąd płynie i żarówka się świeci. Tymczasem warto zainteresować się choćby taryfami energii elektrycznej, ponieważ wybór właściwej może przynieść nam oszczędności na budżecie domowym.

Taryfy energii elektrycznej -podział

Wśród podstawowych taryf wyróżniamy jedno- oraz dwustrefowe, które różnią się od siebie możliwościami korzystania z prądu za odpowiednią stawkę.

  • Taryfa jednostrefowa na prąd G11

Taryfa jednostrefowa dla klientów indywidualnych, zwana G11 polega na tym, że cena za energię elektryczną jest stała i nie zmienia się w zależności od pory dnia, miesiąca czy godziny. Jest ona uniwersalna dla przeciętnego Kowalskiego.

  • Taryfa dwustrefowa G12

Taryfa dwustrefowa, zwana G12 -jej zaletą jest możliwość rozliczania się z energii elektrycznej w zależności od dwóch stref czasowych- nocy i dnia.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

ogrzewanie mieszkania prądem

Taryfa G12 przeznaczona jest w szczególności dla osób wykorzystujących energię elektryczną na ogrzewanie mieszkań. Dlaczego? Ponieważ takie systemy grzewcze wytwarzają oraz gromadzą ciepło w godzinach tańszej strefy, by w strefie droższej móc wykorzystywać ją w stabilny sposób na potrzeby użytkowników.

korzystanie z prądu w tańszych godzinach

Dzięki taryfie dwustrefowej G12 można tak zaplanować korzystanie z urządzeń elektrycznych, aby pobierać większą część prądu w czasie, gdy jest on tańszy. Przykładowo można nastawić pranie na godziny nocne itp.

Tańszy prąd dla osób pracujących

Taryfa G12 to także doskonałe rozwiązanie dla osób pracujących, gdyż właśnie w tych określonych godzinach, kiedy domowników nie ma w domu energia jest droższa.

Taryfa G12 -kiedy prąd jest tańszy, a kiedy droższy?

Tańsza strefa obejmuje przeważnie 10 z 24 godzin. Przeważająca większość sprzedawców oferuje „tani prąd” w godz. 13:00 – 15:00 jako dolina dzienna oraz w godz. 22:00 – 6:00 jako dolina nocna.

Droższa strefa taryfowa obowiązuje przez resztę doby, czyli przez 14 godzin. Godzinowo trwa od 6:00 do 13:00 oraz w godz. 15:00 – 22:00. Zdarza się, iż sprzedawcy określają własne godziny szczytu jak i doliny, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z ofertą, która tak naprawdę wychodzi nie od sprzedawców, a od ich dystrybutorów.

Czy są inne taryfy G12?

Taryfa G12w

Istnieje taryfa G12w – zwana taryfą weekendową, jak sama nazwa wskazuje to modyfikacja taryfy G12, w której dodatkowo oprócz określonych godzin doliny dziennej i nocnej, także w weekend obowiązuje niższa stawka taryfowa, przeważnie od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Zdarza się, że do tej strefy często doliczane są święta jak i dni wolne ustawowo od pracy.

Taryfa G12e

Istnieje również taryfa G12e przeznaczona dla użytkowników korzystających z energii w nocy i wykorzystująca ją w szczególności na ogrzewanie. Jest ona wydłużona w stosunku do taryfy G12, a ceny są bardzo podobne dla obu tych propozycji. Pozwala na oszczędność przy braku zmienności zużycia.

Podsumowanie

Taryfa G12 odznacza się dwustrefowością, czyli możliwością wyboru z korzystania w odpowiednich godzinach z tańszej, bądź na własne życzenie z droższej energii elektrycznej. Stawka za strefę nocną może być nawet o 40% tańsza niż stawka za taryfę Dzień i Noc, czyli G11. To doskonałe rozwiązanie dla osób przebywających poza domem w czasie dnia, a użytkujących sprzęty elektroniczne nocnymi porami. Dla osób potrafiących się zorganizować i dostosować do wyznaczonych godzin to także dobra oferta. Może to być doskonałe źródło oszczędności w domowym budżecie.