Trwa mobilna rewolucja w bankach

Przyszły rok może się okazać przełomowy dla rozwoju płatności mobilnych. Już 9 polskich banków wraz z Visą pracuje nad pełnym wdrożeniem technologii HCE (płatności wykorzystujących cyfrową chmurę i technologię Host Card Emulation). Na liście znajdują się ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Raiffeisen Polbank, eurobank, Getin Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Bank SMART. Wcześniej prace nad nową technologią płatności rozpoczął BZ WBK.

To nie koniec nowości dotyczących wykorzystywania telefonów do płatności zbliżeniowych. Bank Pekao SA wprowadził zbliżeniowe płatności mobilne wykorzystujące chmurę. Posiadacze telefonów wyposażonych w technologię NFC mogą już płacić zbliżeniowo za pomocą aplikacji PeoPay. Nie muszą wymieniać karty SIM. Co więcej, Pekao SA jest pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił swoim klientom zbliżeniowe płatności mobilne wykorzystujące wspomnianą technologię HCE. Tradycyjnie, Pekao współpracował z MasterCard nad wdrożeniem nowej usługi.

Tymczasem klienci ING Banku Śląskiego mogą już korzystać z mobilnych płatności zbliżeniowych Visa, płacąc zbliżeniowo smartfonami wyposażonymi w znaną i okrzepłą już na rynku technologię NFC (Near Field Communication). Taką możliwość daje 280 tys. terminali w całej Polsce obsługujących płatności zbliżeniowe. Kartę zbliżeniową NFC będzie można zamówić poprzez bankowość mobilną ING BankMobile, bankowość internetową ING BankOnLine, a także w oddziale banku.

Już w styczniu płatności mobilne oparte na systemie Blik udostępnią swoim klientom BZ WBK i Bank Millennium. Bilk to system płatności mobilnych opracowany przez Polski Standard Płatności oparty na kodach jednorazowych.