Zmiana funduszu emerytalnego – jak zmienić fundusz?

Liczba emerytów w Polsce wciąż rośnie, a Polaków przybywa coraz wolniej. Oznacza to, że w przyszłości będziemy krajem starych ludzi, w dodatku utrzymywanych z marnych emerytur.

Piramida płci i wieku układa się w ten sposób, że obecnie najwięcej jest osób w wieku produkcyjnym, zaś bardzo mało w przedprodukcyjnym. Oznacza to regres demograficzny w polskim społeczeństwie, a co za tym idzie możliwe, przyszłe konsekwencje. Jednym z nich jest potencjalne załamanie się systemu emerytalnego. Swego, nie tak znowu dawnego, czasu wybuchła fala spekulacji na temat zmiany wysokość składek odprowadzanych do funduszy emerytalnych. Co jednak, jeśli jesteśmy niezadowoleni z instytucji świadczącej dotychczas te funkcje? Okazuje się, iż możliwa jest zmiana funduszu emerytalnego. Więcej o tym przeczytać będzie można poniżej.

Zmiana funduszu emerytalnego

Zmiana funduszu emerytalnego nie jest wcale tak prostym zadaniem, jakby na pierwszy rzut oka mogłoby to się wydawać. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i posłusznie wykonywać wszelkie zadanie związane z dostarczaniem odpowiednich dokumentów. Choć możliwość przesiadki do innego funduszu dostępna jest przez cały rok, to w praktyce ZUS realizuje te wnioski jedynie w lutym, maju, sierpniu i listopadzie, dodatkowo w ostatni dzień roboczy tychże miesięcy. Nie jest to miła informacja, gdyż chyba nikt nie lubi nadmiernego oczekiwania na sfinalizowanie nowej umowy. Zanim jednak do niej dojdziemy, musimy zdecydować się na to, który fundusz wybrać jako nową opcję.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 OFE, do których trafia część naszego stałego wynagrodzenia w postaci narzuconej z góry składki emerytalnej, wynoszącej obecnie 7,3%. Następnym krokiem jest poinformowanie naszej bieżącej placówki o rezygnacji z ich usług. Dokument ten musi absolutnie posiadać nasz podpis i być wysłany jako fizyczne świadczenie. Wzór owego „kwitu”, od którego znaczy bardzo dużo znaleźć można na stronie internetowej funduszy, bezpośrednio w punkcie OFE, czy u agenta. Przy podpisywaniu nowych umów warto mieć także na uwadze to, że ustawowo datą zawarcia jest dzień, w którym podpisaliśmy wypełniony wniosek o zmianę funduszu. Składać go należy najpóźniej do 25-ego dnia miesiąca uprzedzającego ustawowe daty transferu obywatela do innego OFE przez ZUS.

Opłaty za zmianę funduszu emerytalnego

Niekiedy za przejście do innego systemu pobierane są opłaty. Związane jest to ze stażem w danym programie, czyli de facto sumie pieniędzy, jaką ogólnie wpłaciliśmy na konto danego funduszu. I tak oto, jeśli nie minął rok od podpisania umowy, którą pragniemy zamienić na inną, zmuszeni jesteśmy do zapłacenia aż 160zł. W przypadku nieposiadania dwuletniego stażu należność ta zmniejszana jest o połowę, czyli do 80zł. Kolejne miesiące pobytu w danym OFE nie niosą już ze sobą żadnych opłat w momencie, gdy zrezygnujemy z ich usług. Warto jeszcze dodać, że ewentualną należność należy uregulować w terminie 7-miu dni roboczych i ściśle poinformować bank o naszym przelewie.

Pośrednio związane z opłatami za zmianę funduszu emerytalnego jest utracenie dotychczasowego stażu składek członkowskich. Niekiedy może to być bardzo nieprzyjemna wiadomość, gdyż na jego podstawie warunkowana jest wysokość prowizji dla OFE. W ich oczach wygląda to, jakbyś był kompletnie nowym klientem, bez wcześniejszych doświadczeń z jakimkolwiek funduszem emerytalnym.

Podsumowanie -jak zmienić fundusz emerytalny

System emerytalny w Polsce ma dość skomplikowaną strukturę. Na rynku istnieje aż 14 funduszy, więc ciężko zdecydować się na konkretny z nich. W świetle prawa jest to konieczne, zatem niejedna osoba może dostać zawrotu głowy związanego z optymalnym wyborem OFE. Czasem błędna decyzja będzie musiała pociągnąć za sobą zmianę funduszu. Warto jednak pamiętać, że OFE to nie jedyny sposób odkładania pieniędzy na emeryturę. Opłaca się pomyśleć nad korzystną lokatą bądź chociażby kontem oszczędnościowym.