Jak zmienić dostawcę prądu?

Zmiana dostawcy prądu, może obniżyć nasze rachunki o 20-80 zł, przy każdym rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. To bardzo prosta sprawa, której warto się przyjrzeć bliżej.

Prąd płynie w każdym gospodarstwie domowym, jednak jedni płacą mniejsze rachunki niż inni, przy takim samym zużyciu. Jak to możliwe? Otóż, dzięki co raz większym przyzwoleniom, otwiera się rynek sprzedaży energii elektrycznej, a to powoduje, że nowe firmy chcąc przyciągnąć do siebie klientów obniżają cenę za swoje usługi. Skorzystać na tym może każdy Polak, musi jednak odnaleźć dostawcę, który zaproponuje mu tańsze usługi, niż obecny.

Pamiętaj także, że mówimy o zmianie firmy, która sprzedaje Ci prąd. Niestety nie możesz zmienić firmy, do której należy infrastruktura (kable). Na każdym rachunku masz rozróżnienie tych dwóch usług. Osobno płacisz za dystrybucję, a osobno za sprzedaż.

Jak zmienić dostawcę (sprzedawcę) prądu?

Proces ten wcale nie jest taki skomplikowany, jakby to się mogło niektórym wydawać. Jednak zanim przejdziemy do meritum sprawy, muszę wspomnieć o pewnych szczegółach, na które warto zwrócić uwagę podczas wyszukiwania najkorzystniejszej oferty. Wyszukując nowego dostawcę, zwróć uwagę na:

  • proponowaną cenę – im niższa tym lepsza, jednak uważaj na wszelkie haczyki, które mogą występować.
  • opcję płatności za energię. W szczególności zwróć uwagę na termin oraz sposób dokonywania opłat.
  • okres obowiązywania umowy – umowa może być podpisana na pewien sprecyzowany okres lub na czas niekreślony
  • warunki wypowiedzenia umowy – czy opcja ta nie wymaga uiszczenia bolącej opłaty
  • dodatkowe informację na temat gwarancji stałej ceny lub jej zmienności oraz dodatkowych opłat handlowych.

Do porównywania ofert na rynku najlepiej skorzystać z naszego kalkulatora prądu. Możesz też porównać wyniki z narzędziem Urzędu Regulacji Energetyki. Musisz jednak wiedzieć, że kalkulator urzędowy porównuje stawki z wyłącznie pierwszego miesiąca trwania umowy, dlatego wyniki jakie otrzymasz, nie przedstawią Ci właściwych oszczędności na umowie.

Proces zmiany sprzedawcy prądu

Na początku musisz wybrać dla siebie nowego dostawcę oraz podpisać z nim umowę o świadczenie usług energetycznych. Możesz zrobić to w placówce danej firmy lub przy pomocy formularza w internecie, jeżeli dany dostawca oferuję taką opcję. Możesz to także zrobić za naszym pośrednictwem (zupełnie bezpłatnie). Następnie musisz wypowiedzieć umowę dotychczasowemu dostawcy. Jeżeli dokonujesz pierwszej zmiany, wypowiadasz tak zwaną umowę kompleksową. Jeżeli tego nie dokonasz, może się zdarzyć tak, że w danym okresie rozliczeniowym, otrzymasz dwa rachunki za prąd.
Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, trzeba zawrzeć nową umowę, na świadczenie usług dystrybucji z właścicielem całej infrastruktury energetycznej oraz poinformować go o zawarciu nowej umowy z innym sprzedawcą prądu.

Przedostatnią czynnością jest ewentualna wymiana liczników, jeżeli nie są one zgodne z wybraną taryfą nowego operatora. Koszty wymiany ponosi operator systemu dystrybucyjnego (OSD), ponieważ on jest ich właścicielem oraz należy to do jego obowiązków.

Ostatnią czynnością jest opłacenie ostatniego rachunku. Od nowego okresu rozliczeniowego, możemy rozpoczynać pobór prądu według nowej taryfy. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas oraz fatygę, możemy udzielić pełnomocnictwa do załatwienia wszystkich formalności nowemu dostawcy, podczas podpisywania umowy. Zrobi on to całkowicie za darmo.

Czas trwania zmiany dostawcy nie powinien przekroczyć 30 dni.

Podsumowanie -Jak zmienić dostawcę prądu?

Prąd może nas mniej kosztować, dlatego warto rozeznać się czy, aby czasem nie przepłacamy w obecnej chwili. Załatwienie tych kilku formalności, nie zajmuje dużo czasu, a oszczędności które dzięki takiemu postępowaniu możemy wygenerować, na pewno nam się przydadzą. Rząd pragnie jeszcze jaśniej uregulować kwestie sprzedaży prądu, dlatego już wkrótce możemy spodziewać się wysypu ofert nowych dostawców, które dzięki otworzeniu się rynku i braku monopolu będą próbować przebić się korzystnymi ofertami do naszych kieszeni. Ogromnym pocieszeniem jest to, że cena za 1 kilowat prądu, musi być jasno określona w umowie, i żadna gwiazdka, nie może tej ceny podwyższyć.