Podreperuj domowy budżet krok po kroku

, ,

Oszczędzanie, lepsze zarządzanie pieniędzmi i budżetem – kto z nas niema z tym problemu? Podreperowanie domowego budżetu, to kwestia podejmowania mądrych decyzji. Nie trzeba wielkich decyzji do tego, aby skutecznie oszczędzać pieniądze.

5 kroków do większych oszczędności

Kupuj z lista zakupów

Chodzisz na zakupy z listą? Nie? A powinieneś. To właśnie przez produkty, które tak naprawdę wcale nie są nam potrzebne, mamy dziury w budżecie. Praca z listą znieczula nas na wszelkie promocje oferowane przez dyskonty czy hipermarkety. Kupujemy tylko to co faktycznie jest nam potrzebne, a nie to co wydaję się że powinniśmy posiadać.

Płać gotówką

Sprawa kolejna tyczy się płacenia za towary i usługi tylko i wyłącznie fizycznym pieniądzem, jeśli to możliwe. Używanie kart płatniczych, co dowiedziony naukowo, pozbawia nas racjonalnego myślenia. Podczas płacenia fizycznym pieniądzem, wydajemy mniej.

Odkładaj co miesiąc

Otrzymując pensję, powinniśmy płacić najpierw sobie 🙂 Dla przykładu: co miesiąc możemy odkładać 10% swoich zarobków. Albo zasilać naszą skarbonkę. Wedle uznania.

Sprzedaj to, z czego nie korzystasz

W reperowaniu budżetu pomaga również sprzedaż rzeczy przez nas nieużywanych. Każdy z nas posiada jakieś sprzęty, czy książki, które leżą bezczynnie, a komuś innemu mogłyby jeszcze posłużyć. Warto wystawić je na aukcję internetowe i czekać na nabywcę.

Obniż raty

Osoba, która spłaca kredyt hipoteczny może skorzystać z kredytu refinansowanego. Kredyt ten polega na przeniesieniu zadłużenia z pierwotnego banku do innego, który oferuje go nam na korzystniejszych warunkach. Zanim jednak do tego przystąpimy warto sprawdzić, czy jest to dla nas w ogóle opłacalne. Trzeba sprawdzić czy bank w którym zaciągnęliśmy kredyt, nie pobiera opłaty od wcześniejszej jego spłaty. To właśnie to może sprawić, że żadna refinansacja nie będzie dla nas opłacalna.

W przypadku spłaty kilku kredytów gotówkowych, można skorzystać z opcji konsolidacji. Konsolidacja pozwala na połączenie kilku kredytów gotówkowych w jeden z wydłużonym okresem płatności. Dłuższy termin spłat oznacza o wiele niższą ratę i brak rosnących odsetek z poprzednich kredytów czy pożyczek.