Raty 0% na sprzęt AGD, RTV -czy to się opłaca?

Ciężkie czasy i słaba płaca, spowodowały że ludzie częściej biorą kredyty, aniżeli kupują coś za własną oszczędzoną gotówkę. Czy Raty 0% mogą być korzystne?

Natura rzeczy martwych ma to do siebie, że każdy elektroniczny sprzęt, ulega zepsuciu w najmniej oczekiwanym momencie. W takich chwilach, zazwyczaj 90% polaków bez oszczędności, decyduję się na zakup nowego sprzętu przy pomocy rat. Raty to nic innego jak kredyt otrzymany od banku na zakup określonego produktu. Pożyczka tego typu zazwyczaj obarczona jest dodatkowym procentem, który wynosi przeważnie ok. 20%. A to powoduje, że finalna cena zakupionego urządzenia wzrasta. W takich przypadkach, nawet jeśli trafimy na tzw. „okazję cenową” – tracimy. Wielkie koncerny handlowe, wpadły na pomysł Rat 0%, których celem było przyciągnięcie jak największej ilości klientów. Owa wizja, okazała się strzałem w dziesiątkę.

W tym artykule zostanie przybliżona idea 0% systemu ratalnego.

Czym są raty 0%?

Raty 0% to nic innego jak darmowy kredyt na zakup sprzętu użytkowego. Oznacza to, że od całości pożyczonej kwoty, nie zostanie pobrana nawet złotówka prowizji. Jednak nie każda rata 0%, jest całkowicie darmowa. Czasem zdarza się, że handlowiec pragnie w ten sposób na nas zarobić. Dokonuję to w legalny sposób w postaci konieczności dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, przez naszą osobę. Może okazać się również, że raty „zero procent” dotyczą tylko i wyłącznie produktu określonego producenta, a nie całości sprzętu w danym sklepie. Co w praktyce może oznaczać wyższy koszt interesującego nasz sprzętu.

Na co najczęściej przyznawane są raty 0%?

Tego typu raty, przyznawane są najczęściej na produkty pierwszej potrzeby. Takich jak lodówki, pralki, kuchenki, aparaty fotograficzne czy płyty indukcyjne. Sklepy takie jak Media Markt, raz na jakiś czas organizują wyprzedaże, które umożliwiają wzięcie rat 0% na dowolny produkt z asortymentu sklepu lub sprzęty określonego producenta. Za ich śladem podążyły również MediaExpert, Saturn, a nawet i Tesco czy Auchan.

Kupno na Raty 0% czy gotówką?

Zachowanie to ma swoje plus oraz minusy. Wszystko zależne jest od nas samych i naszej sytuacji materialnej.

PLUSY kupna na raty 0%:

  1. Nie pozbywamy się od razu całej gotówki.
  2. Posiadamy rezerwę finansową, którą możemy przeznaczyć na inny cel lub odłożyć na lokatę.
  3. Spłata rat powoduję, że budujemy korzystną historię kredytową w BIK, co może w przyszłości zaprocentować szybką decyzją przyznania nam kredytu hipotecznego.

MINUSY kupna na raty 0%:

  1. Ciąży na nas presja, dotycząca comiesięcznych spłat rat. Może to powodować sytuację stresowe oraz dyskomfort.
  2. Przypadkowe spóźnienie z uiszczeniem opłaty ratalnej, automatycznie powoduję negatywny wpis w BIK-u, który w przyszłości może przekreślić nam szansę na zaciągnięcie innego kredytu.

Pozytywem, który przemawia za zakupem produktów gotówką jest to, iż nie ciąży na nas obowiązek pamiętania o spłatach rat. Brak długu nie generuję negatywnych myśli. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wygenerowania niższej ceny za produkt, przy pomocy użycia moneyback (cachback), którą oferują banki takie jak Alior Sync czy Getin Bank. Zwrot części wydatków jest jakoby oszczędnością lub rabatem podczas zakupów.

Podsumowując

Raty 0% są korzystne dla osób, które w danej chwili nie posiadają gotówki, na zakup niezbędnego sprzętu w gospodarstwie domowym. Skorzystanie z odroczonej możliwości zapłaty za urządzenie, bez dodatkowych ukrytych opłat, jest opłacalne. Jeżeli jesteś osobą, która nie drży na myśl o kredytach oraz sumiennie spłaca swoje zadłużenia, to wiedz, że „darmowe” raty są właśnie dla ciebie.