Wierzysz w finansowego pecha?

, , ,

Słusznie! Bo zachowanie ostrożności, nie tylko w piątek 13-go, może uchronić twoje pieniądze przez kradzieżą. Jak mawiają, przezorny zawsze ubezpieczony, a w kwestii finansów ostrożność popłaca bardziej, niż w innych dziedzinach.

Nie mamy wpływu na to, czy czarny kot przebiegnie wam drogę, ale mamy kilka zasad, dzięki którym wasze finanse będą bardziej bezpieczne i żadne finansowe nieszczęście was nie spotka (mamy nadzieję!).

Zmieniłeś zdanie? Pieniądze możesz odzyskać!

To prawo każdego konsumenta: masz 14 dni na odstąpienie do umowy. Nieważne, czy to zbyt pochopne zakupy, czy pożyczka przez Internet. Jeśli chcesz zrezygnować z zaciągniętego zobowiązania, masz na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Przy odstąpieniu od umowy kupna przepisy jednoznacznie stanowią, że nie ma znaczenia, kiedy oświadczenie o odstąpieniu od umowy dotrze do przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Odstąpienie od umowy kredytu/pożyczki także jest darmowe, jednak bank lub pożyczkodawca mają prawo naliczyć odsetki za okres, w którym dysponowałeś pożyczonymi pieniędzmi.

Jeśli zakup został opłacony kartą płatniczą i chcesz z niego zrezygnować, bądź widzisz nieścisłości na swoim rachunku (na przykład sprzedawca pobrał kwotę dwukrotnie) możesz skorzystać z tzw. obciążenia zwrotnego (ang. chargeback). Nie musisz wyjaśniać tej sytuacji w sklepie. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim bankiem, który złoży w twoim imieniu reklamację i zajmie się odzyskaniem pieniędzy.

Pilnuj dokumentów i chroń swoją tożsamość

Jeśli zgubiłeś dowód osobisty lub padłeś ofiarą oszustów, nie trać zimnej krwi. Tylko zdecydowane działanie pozwoli ci zmniejszyć ryzyko, z jakim wiąże się utrata dokumentów. Dowód osobisty może posłużyć złodziejowi do wyłudzenia pożyczki na twoje nazwisko. Dlatego też wycofaj dokument z obiegu natychmiast, gdy zauważysz jego brak. Dowód osobisty możesz zastrzec na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej. Osoby, które zarejestrowały się w BIK-u, mogą zastrzec dowód za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy wejść na stronę BIK-u i postępować zgodnie z umieszczoną w serwisie instrukcją. Drugi sposób to wizyta w banku. Najlepiej iść do instytucji, w której mamy rachunek, ponieważ tylko niektóre banki zastrzegają dokumenty wszystkich klientów.

Niech logowanie nie kusi złodzieja

Nie daj uśpić swojej czujności. Od lat logujesz się do swojego konta w ten sam sposób, więc już nie zwracasz uwagi na to, czy łączysz się ze stroną bankowości tzw. połączenie szyfrowane? Dla bezpieczeństwa swoich finansów sprawdź, czy łączysz się ze zweryfikowanym serwerem (poznasz go, po zielonej kłódce poprzedzającej adres internetowy banku w pasku przeglądarki). Oszuści bardzo często wykorzystują twój brak uwagi i nakłaniają cię do wejścia na fałszywe strony do złudzenia przypominające panel logowania twojego banku. Jeśli strona wygląda inaczej, niż zwykle, pod żadnym pozorem nie próbuj się logować – dostęp do twojego konta może zostać przechwycony.

Podobnie rzecz się ma w przypadku dostępu do bankowości przez komórkę. Zacznij od podstaw – ustaw blokadę aparatu za pomocą hasła lub wzoru. Korzystaj z aplikacji banku tylko za pośrednictwem sieci internetu mobilnego bądź zabezpieczonej sieci domowej. Złodzieje korzystają z coraz bardziej wyszukanych metod wyłudzania haseł, dlatego uważaj na podejrzane SMS-y, rzekomo wysyłane przez bank.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie kradzieży, jest zachowanie podstawowych zasad ostrożności. Brzmi banalnie? Co jednak powiesz na to, że złodzieje są w stanie skopiować zawartość paska twojej karty, gdy ty po prostu wybierasz środki z bankomatu. Następnie oszust robi duplikat twojej karty i swobodnie z niej korzysta. W jaki sposób ustrzec się przed tzw. skimmingiem? Nigdy nie korzystaj z bankomatów, które wzbudzą twoje podejrzenia. Nietypowy wygląd klawiatury, nakładka na wlot do karty lub kamera skierowana bezpośrednio na klawiaturę – to elementy, na które warto zwrócić uwagę. Gdy wprowadzasz PIN, zasłaniaj ręką przyciski, aby nikt nie zauważył, jakie cyfry wpisujesz.