Wydamy więcej na święta. Co kupimy?

, , , , , ,

11% więcej niż w ubiegłym roku wydadzą na święta Polacy. Średnio zostawimy w sklepach 1282 złote, czyli blisko jedną minimalną miesięczną pensję. Raport Zakupy Świąteczne 2015 opublikowała firma doradcza Deloitte.

Najwięcej osób planuje świąteczne zakupy w okresie od 1 do 15 grudnia. Ci, którzy zostawiają przygotowania na ostatnią chwilę (16-24 grudnia) to 29% badanych – liczba ta zmniejszyła się w porównaniu z 2014. Coraz częściej zakupy robimy przez internet, a tradycyjne sklepy służą do obejrzenia towaru.

Książki i pieniądze to najbardziej oczekiwane prezenty pod choinką. Popularne są także kosmetyki, biżuteria oraz ubrania. Oczekiwania są zbliżone do rzeczywistości – bliskich najczęściej obdarowujemy literaturą, perfumami i świecidełkami. Rzadziej pod drzewkiem znajdziemy gotówkę.