Amortyzacja a zmniejszenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają ze wszystkich możliwości, które zmniejszają wysokość podatków. Skutecznie można je obniżyć dzięki amortyzacji, jednak takie rozwiązanie ma również swoje minusy, które odczuwalne są w szczególności przy chęci zaciągnięcia kredytu.

Czym jest amortyzacja i jaki ma wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorcy

Mało kto lubi podatki i większość przedsiębiorców stara się je obniżyć wszystkimi możliwymi sposobami, które są zgodne z prawem. Amortyzacja to jedna z metod wykorzystywana przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Według prawa to koszt niepieniężny, który oznacza obniżenie wartości dobra kapitałowego, który związany jest z użytkowaniem lub starzeniem się. Niewątpliwym plusem amortyzacji jest obniżanie podatku dochodowego. Jednak, w niektórych przypadkach amortyzacja może okazać się przeszkodą, w szczególności, gdy przedsiębiorca chce wziąć kredyt.
Banki przed przyznaniem kredytu i jego wypłatą, dokładnie sprawdzają czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Zdolność kredytowa, bo o niej mowa, zależy od wielu elementów, jednak dla banku każdy, nawet najmniejszy szczegół ma na nią istotny wpływ. Nie inaczej jest z amortyzacją, która z jednej strony pozwala zaoszczędzić na podatku dochodowym, ale z drugiej może znacznie obniżyć zdolność kredytową przedsiębiorcy – niezależnie czy będzie to kredyt hipoteczny czy na firmowe inwestycje.

W przypadku starań o kredyt, banki bardzo często nie wyłączają kwot wynikających z amortyzacji z kosztów uzyskania przychodów. Co oznacza tyle, że obniża to zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Amortyzacja jednorazowa a zdolność kredytowa

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja przy amortyzacji jednorazowej, która przysługuje tzw. małym podatnikom lub osobom, które rozpoczęły działalność gospodarczą. Dzięki jednorazowej amortyzacji przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia kwoty, którą poniósł w koszty uzyskania przychodu. Każda kwota obniża dochód pod względem księgowym, przy wysokich kwotach bardzo często są to nawet straty w działalności.

Niestety banki najczęściej nie informują klientów o tym jak rozliczają odpisy z amortyzacji. Gdy bank nie bierze pod uwagę, że straty wynikały z amortyzacji to zdolność kredytowa znacznie zostaje obniżona – w takim przypadku bank może obniżyć wysokość kredytu lub nawet odrzucić wniosek.

Jest wiele sposobów na finansowanie działalności firmy, kredyt gotówkowy to tylko jedna z wielu opcji. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na jakikolwiek krok, trzeba dobrze przemyśleć kondycję firmy i wszystko to, co może wpłynąć na jej zdolność kredytową. Amortyzacja to tylko jeden z wielu przykładów.