Zobacz koszt pożyczki
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla produktu „Pożyczka Długoterminowa” wynosi 9,81%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.600,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5.063,68 zł, oprocentowanie stałe 0,00%, całkowity koszt kredytu 463,68 zł (w tym: prowizja 347,76 zł, odsetki 0,00 zł, opłata przygotowawcza 115,92 zł), 24 miesięczne raty: 23 pierwsze miesięczne równe raty w wysokości po 210,99 zł., ostatnia 24 miesięczna rata w wysokości 210,91 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.04.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Czym jest kredyt obrotowy dla firm i jakie daje on korzyści?

Chyba każdy kto prowadzi lub prowadził kiedyś działalność gospodarczą wie, że niemalże nierozłącznie wiąże się to z zaciąganiem kredytów. Potrzebne są one praktycznie na każdym etapie – bierzemy je aby w ogóle wystartować z biznesem czy już później, gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową. Jednym z pomocnych narzędzi dla przedsiębiorców jest kredyt obrotowy – czym jednak tak naprawdę on jest?

Co to jest kredyt obrotowy?

Ujmując rzecz w najprostszy możliwy sposób, kredyt obrotowy, to kredyt, który służy finansowaniu wydatków związanych z bieżącą działalnością naszej firmy. Możemy się o niego starać, gdy potrzebujemy pieniędzy na zakup niezbędnych dla nas towarów, zapasów, środków do produkcji, tudzież gdy musimy opłacić faktury (ale tylko te bieżące, a nie te, których termin płatności już minął). Kredyt obrotowy jest więc bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie spopularyzowanym wśród małych lub średnich przedsiębiorstw. Nierzadko, ich funkcjonowanie bez takich „obrotówek” (jak potocznie się je nazywa), nie byłoby w ogóle możliwe.

Dwa warianty kredytu obrotowego

  1. Kredyt na rachunku bieżącym

    Standardowo, kredyt obrotowy przyznawany jest na okres 12 miesięcy, ale na rynku znaleźć można także oferty na trzykrotnie dłuższy przedział czasowy (np. w banku BZ WBK). Sam kredyt występuje w dwóch podstawowych formach. Pierwszą z nich jest kredyt na rachunku bieżącym (najczęściej niezbędne jest do niego otworzenie osobnego konta). Na czym on polega? Przedsiębiorcy, w ramach posiadanego przed firmę rachunku przyznawany jest pewien ustalony limit zadłużenia. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, gdy będziemy potrzebować środków, a w danym momencie ich nie posiadamy, możemy je podjąć do jego wysokości. Oczywiście, każda z późniejszych wpłat zmniejsza saldo naszego zadłużenia. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy każdorazowo przedstawiać w banku informacji, na jaki konkretnie cel potrzebujemy w danym momencie środków.

  2. Kredyt na rachunku kredytowym

    Drugą opcją jest kredyt na rachunku kredytowym. Tu sytuacja jest odwrotna do opisanej powyżej – przedsiębiorca ubiegający się o taki kredyt, musi przedstawić w banku biznes plan, w którym szczegółowo opisany jest cel naszej pożyczki. Np. potrzebujemy środków na zakup nowych komputerów do biura. W takim przypadku musimy oczywiście sztywno trzymać się ustaleń umowy. Tzn. po określeniu celu i przyznaniu nam kredytu, pozyskanych środków nie możemy spożytkować na inny cel. Jeśli to zrobimy, będziemy musieli liczyć się, że bank nie tylko zażąda natychmiastowo zwrotu pieniędzy, ale także nałoży na nas karę. Kredyt na rachunku kredytowym zazwyczaj posiada także precyzyjnie określony termin spłaty – sama jego wypłata może następować natomiast jednorazowo lub w transzach.

Kredyt obrotowy -na jakich warunkach?

Banki oczywiście umożliwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego nie tylko w polskiej walucie – może być on więc udzielony także w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. Sama wysokość kredytu zależy od indywidualnej umowy przedsiębiorstwa z bankiem, nie da się jej więc uśrednić. Każdorazowo jest ona ustalana na podstawie tego, jak bank oceni sytuację bieżącą naszej firmy i jej rokowania na przyszłość (czy np. generuje straty, zalega z płatnościami w urzędzie skarbowym). Nie bez znaczenia pozostaje także jej staż, czyli to ile obecna jest na rynku. Na wysokość kredytu wpływa także znacząco to, czy posiadamy jego zabezpieczenie, np. nieruchomość. Czasami, może być ono nawet wymagane – najczęściej, gdy ubiegamy się o jakąś wyższą kwotę, np. rzędu kilkuset tysięcy złotych. Co do oprocentowania (nominalnego) – plasuje się ono obecnie na poziomie 10 % rocznie – w jego skład wlicza się zarówno stopę WIBOR, jak i marżę banku.

Kredyt obrotowy z pewnością jest narzędziem pomocnym dla przedsiębiorców. Niejednokrotnie może uratować ją w sytuacjach określanych potocznie mianem „podbramkowych”. Mądrze wykorzystany może być także drogą do efektywnego rozwoju firmy i zwiększenia jej przychodów.