Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Każdy zakładający większą bądź mniejszą firmę lub już ją posiadający, powinien rozejrzeć się za najlepszą ofertą ubezpieczeniową. Nie warto ryzykować.

Na rynku roi się od różnych polis i ubezpieczeń -wystarczy choćby spojrzeć na nasze propozycje ubezpieczeń. W dzisiejszych czasach można ubezpieczyć praktycznie wszystko, choć nie zawsze będzie się to opłacać. W przypadku ubezpieczenia firmy, nie ma się jednak nad czym zastanawiać. Ryzyko jest zbyt wielkie.

Ubezpieczenie firmy

Ubezpieczenie będzie chronić dorobek czy to w postaci lokalu, budynku, rzeczy ruchomych czy nakładów inwestycyjnych przed kradzieżami, włamaniami, zniszczeniami mechanicznymi czy chemicznymi. Ubezpieczenie firmy ma bardzo szeroki i elastyczny przedział, zakres może zawierać ubezpieczenia od pożaru lub inne, nawet nienazwane ryzyka. Ubezpieczenie dla firm przysługuje osobom – przedsiębiorcom, których wartość firmy nie przekracza 10 mln w jednej lokalizacji i nie jest większa od 20mln w kilku lokalizacjach.

Wybór ubezpieczenia dla firmy

Najbardziej cieszącymi się popularnością ubezpieczeniami dla firm wśród klientów są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz majątku przedsiębiorstwa. Głównymi zagrożeniami OC są: OC deliktowa, OC kontraktowa, OC najemcy nieruchomości, OC za produkt, OC za szkody w przedmiotach osób trzecich, OC za szkody wyrządzone przez maszyny wolnobieżne, OC z tytuły chorób zakaźnych.

Co może być przedmiotem ubezpieczenia firmy?

 • budynki i lokale
 • budowle i składniki niewielkiej architektury, np. elewacje
 • wyposażenie budynków
 • przedmioty osób trzecich
 • nakłady inwestycyjne
 • przedmioty pracowników
 • wartości pieniężne
 • rzeczy przymocowane do zewnętrznych warstw budynków typu afisze, reklamy, anteny
 • szyby od stłuczenia

Zakres ubezpieczenia firmy zależy od doboru jego przedsiębiorcy i kwoty jaką chce przeznaczyć on na jej polisę. Za bazowe uważa się ubezpieczenia od pożaru, trzęsień, drgań, uderzeń pioruna, terroryzmu, eksplozji, kradzieży z włamaniem, wandalizmu, upadku drzew, gradu czy zalania powodziowego. Zakres ten można również poszerzyć o wspomniane już wcześniej ryzyko nienazwane zewnętrzne oraz wewnętrzne, np. szkodę elektryczną czy niepoprawne funkcjonowanie maszyn i urządzeń również tych przenośnych. Banki są wstanie zaoferować w ramach ubezpieczenia firmy: ubezpieczenie majątku firmy, OC, ubezpieczenie samochodów należących do firmy, ubezpieczenie pracowników oraz ubezpieczenie finansowe.

Wysokość składki ubezpieczeniowej firmy

Minimalna składka ubezpieczeniowa wynosi ok.250zł w zależności od tego co w podstawowym pakiecie oferuje dane towarzystwo. Najczęściej, gdy decydujemy się na nie słyszymy, że musimy dokonać wyboru jednego z trzech najbardziej popularnych, czyli ubezpieczenie mienia od ognia, mienia od kradzieży i ubezpieczenia OC. Warunkiem przystąpienia do takiego ubezpieczenia jest oczywiście obrót roczny firmy nie przekraczający wartości 2ml zł. Dla większych firm z większym majątkiem składki będą duże wyższe, ale równocześnie więcej rozwiązań oferowanych przez towarzystwa i korzystniejsze oferty całościowe.

Obecnie można powiedzieć, że istnieje więcej ubezpieczalni, które proponują dobre warunki dla dużych firm, a nie mniejszych i średnich. W zależności ile i jakie ryzyka twoja firma chce wykupić cena ubezpieczenia dla firm jest różna. Towarzystwa przy ustalaniu składki ubezpieczeniowej biorą pod uwagę m.in.:

 • branżę w jakiej działa ubezpieczający się
 • zakres ubezpieczenia oraz prawdopodobieństwo wystąpienia szkody majątkowej

Najwyższe stawki za ubezpieczenie mienia od pożaru, kradzieży z włamaniem muszą płacić z branży handlowej. Jeśli chodzi o OC najdroższą branżą jest jak wiadomo budownictwo. Z kolei niższe stawki obowiązują firmy produkcyjne oraz usługowe. Składka może być większa również ze względu na korzystanie lub posiadanie specjalistycznego, ewentualnie rzadkiego sprzętu, trudno dostępnych materiałów czy surowców.

Podsumowanie -ile kosztuje ubezpieczenie firmy

Wybór odpowiedniego pakietu jaki oferuje nam dane towarzystwo nie jest łatwy, dlatego nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. Ubezpieczenie firmy nie jest jedynie po to, aby je mieć, ale przede wszystkim aby maksymalnie redukowało czyhające zagrożenie dla naszej firmy. Jeśli biznes nie jest ubezpieczony, w razie problemów firmie pozostaje albo kredyt firmowy, który uratuje sytuację, albo ogłoszenie upadłości. Bądźmy świadomi wagi ubezpieczenia firmy i wybierajmy z głową.