Taryfa C11 w energetyce -kiedy warto ją wybrać?

Sprzedawcy prądu z rozporządzenia dystrybutorów, rozprowadzają i oferują energię po ustalonej cenie za kilowatogodzinę (kWh). Aby udogodnić sobie życie, możemy dokonać wyboru między taryfami jedno bądź dwustrefowymi.

Taryfy jednostrefowe mają jedną stała stawkę za energię, która nie ulega zmianie w ciągu dnia, nocy czy też w zależności od pory roku. Natomiast taryfy dwustrefowe, oferują możliwość dwóch stawek, niższej oraz wyższej, w zależności od ustalonych godzin dobowych.

Jakie taryfy należą do taryf jednostrefowych?

Do taryf jednostrefowych należą między innymi C11, G11, G11p, G11w.
Wszystkie te taryfy charakteryzuje to, że stawki nie zmieniają się w ciągu dnia. Różnica polega na ich cenie za 1kWh.

Taryfa C11 ma za zadanie skupiać potencjalnych klientów, którzy cenią sobie wygodę i nie zważają na godziny użytkowania z energii elektrycznej w przeciwieństwie do osób z taryfami dwustrefowymi. Brak podziału na godziny w jakich następują wahania ceny, to zdecydowanie ogromna zaleta tej oferty jak i również fakt, iż rozliczanie z pobranej energii będzie maksymalnie proste i przyjemne.

Taryfa ta znalazła swoje zastosowanie zwłaszcza wśród małych i średnich firm, w których zużyta energia nie waha się ilościowo w ciągu dnia. W przypadku, gdy w przedsiębiorstwie ilość energii zmienia się w zależności od pory dnia, owa taryfa nie znajduje swojego właściwego zastosowania. Właściciele wybierają wtedy przeważnie taryfy dwustrefowe.

Co można zyskać w tej jednolitej taryfie C11?

  • Swobodne korzystanie z energii elektrycznej przez cały dzień i noc
  • Brak obaw o wzrost kosztów w zależności od pory dnia
  • Łatwe rozliczanie z pobranego prądu
  • Jak zmienić taryfę?

W pierwszej kolejności wymagane jest skontaktowanie się ze sprzedawcą prądu, by móc jeszcze spróbować zmienić warunki umowy. Jeśli to nie pomoże musimy zrezygnować z dotychczasowego dostawcy i znaleźć nowego, któremu możemy za pomocą swojego pełnomocnictwa zlecić załatwienie niezbędnych formalności. Jeśli chodzi o taryfę, to jej zmiana nie powinna być częstsza niż raz w roku.

Taryfa C11 przeznaczona jest dla odbiorców zasilanych sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, których moc umowna nie przekracza 40kW, a prąd znamionowy zabezpieczenia przelicznikowego nie będzie większy niż 63A. Także najczęściej korzystają z niej przedsiębiorstwa usługowo-handlowe, budowlane oraz biura. Warto zwrócić uwagę na to, że nie ponosi się kary za przekroczenie limitu 40kW. Wynika to przede wszystkim w większości przypadków z tego, iż firmy nie są w stanie przekroczyć wyznaczonej ilości. Dlatego warto sprawdzić zapotrzebowanie swojej działalności gospodarczej na energię elektryczną. Jeśli wykorzystujemy jej znacznie mniej to należy ustalić z dostawcą nowy, mniejszy limit, za który automatycznie zapłacimy mniej, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli wykorzystać i spożytkować w inny sposób. Zważając na to również, że za każdy niewykorzystany kWh musimy także zapłacić, w skali roku może się uzbierać niebagatelna suma przy obecnych stawkach za prąd. By płacić mniej możemy także zmienić dostawcę prądu, który być może również posiada taryfę C11, lecz zapewne na swoich określonych warunkach.