Zobacz koszt pożyczki
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla produktu „Pożyczka Długoterminowa” wynosi 9,81%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.600,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5.063,68 zł, oprocentowanie stałe 0,00%, całkowity koszt kredytu 463,68 zł (w tym: prowizja 347,76 zł, odsetki 0,00 zł, opłata przygotowawcza 115,92 zł), 24 miesięczne raty: 23 pierwsze miesięczne równe raty w wysokości po 210,99 zł., ostatnia 24 miesięczna rata w wysokości 210,91 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.04.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Zmiana numeru konta bankowego a ZUS i Urząd Skarbowy

Zmiana konta bankowego to nic nietypowego. Często pojawiają się nowe, lepsze oferty konta firmowego, z czego warto skorzystać. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o ZUS i Urzędzie Skarbowym, których należy powiadomić o zmianie numeru konta bankowego.

Prowadzenie własnej firmy to w Polsce jest prawdziwe wyzwanie. Przedsiębiorca musi sprawić, by do funkcjonowania firmy było zapewnione wszystko co jest potrzebne, w firmie handlowej:

  • lokal i pieniądze na jego opłacenie
  • dostępność towaru
  • pieniądze na zapewnienie towaru
  • pieniądze na składki ZUS za siebie i pracowników
  • dostęp do internetu
  • sprawne komputery
  • program do prowadzenia sprzedaży
  • plan marketingowy wraz z jego realizacją
  • nabycie i serwisowanie urządzeń fiskalnych
  • przeprowadzanie remanentów i rozliczeń finansowych

Jak widać właściciel ma dużo obowiązków na głowie. Odpowiednie konto firmowe może czasem pomóc w regulowaniu tych spraw i gwarantować dodatkowe korzyści, dlatego czasem warto się pokusić o wybór konkurencyjnej oferty (zobacz aktualne lepsze oferty kont firmowych). Zmiana numeru konta bankowego musi być zgłoszona do ZUS i Urzędu skarbowego. Jak to uczynić najprościej opisuję poniżej.

Obowiązek informacyjny względem ZUS -zmiana numeru konta a ZUS

Płatnik składek jest zobowiązany poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych w terminie 14 dni od zaistnienia zmiany. Oznacza to, że jeżeli zmienił się numer konta bankowego, to należy w ciągu 14 dni zgłosić zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą to należy zgłoszenie aktualizacyjne dokonać na formularzu ZUS ZFA.

Potrzebny formularz znajdziesz w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na ich stronie internetowej : http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1083

Obowiązek informacyjny względem urzędu skarbowego -zmiana numeru konta a US

Zmiana konta bankowego wymusza na przedsiębiorcy obowiązek zgłoszenia tego faktu do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. Przedsiębiorca ma na to, podobnie jak w przypadku ZUS 14 dni gdy jest płatnikiem VAT lub podatku akcyzowego, pozostali podatnicy mają na to 30dni.

O konieczności dobrych relacji z urzędem skarbowym nie trzeba przekonywać żadnego przedsiębiorcy, dodatkową motywacją zgłoszenia faktu zmiany konta bankowego powinna być możliwa kara za naruszenie obowiązków informacyjnych zagrożone jest karą grzywny w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia, orzekanej w trybie kodeksu karnego skarbowego (art. 81 § 1 k.k.s.).

Warto nadmienić, iż banki od 2003 roku mają obowiązek informować urząd skarbowy o otwarciu firmowego rachunku bankowego lub o jego zamknięciu. Dlatego zakładanie nowego rachunku bankowego celem uniknięcia egzekucji zaległości podatkowej względem urzędu skarbowego jest rozwiązaniem krótkotrwałym i pozbawionym większego sensu.

Zgłoszenie aktualizacyjne dla prowadzących działalność gospodarczą dokonywać należy na wniosku CEIDG-1.
Formularz ten można pobrać ze stron ministerstwa gospodarki: http://www.mg.gov.pl/files/upload/13280/CEIDG-1_wersja%201.03.1.pdf

Wystarczy go wydrukować, uzupełnić i zanieść do urzędu gminy. Zaktualizowane dane automatycznie zostaną przekazane urzędowi skarbowemu.

Cała operacja zajmuje tyle co wypełnienie tego formularza czyli około 10 minut. Nie ma też związanych z tą operacją opłat.

Przedsiębiorca mający tak wiele codziennych obowiązków, musi również znaleźć czas na zgłoszenie faktu, że nastąpiła zmiana konta bankowego. Pozwoli to uniknąć potencjalnych nieprzyjemności i niemiłych dla budżetu firmy kar.

Nie stosując się do tych zasad, oprócz oczywistych kar ryzykujemy niepotrzebne zainteresowanie się firmą przez urzędników, którzy w okresie w którym mają mniej obowiązków z przyjemnością mogą odwiedzić firmę. Uczciwie prowadzona firma nie ma się czego obawiać, ale jak uczy doświadczenie kontrole zabierają dużo czasu przedsiębiorcy i powodują wiele niepotrzebnych stresów.

Nie da się uniknąć kontroli, ale równocześnie nie powinno się kontroli prowokować.