Co to jest karta internetowa – i do czego służy?

Chciałbyś robić zakupy przez internet, ale nie masz zaufania co do płatności online? A może przeszkodą jest to, że nie posiadasz karty kredytowej, a interesujący cię sklep akceptuje tylko taką formę płatności? Jeśli odpowiedź na jedno z powyższych pytań jest twierdząca, warto zainteresować się takim produktem jak karta internetowa.

Karta internetowa -co to jest?

Na samym początku warto wytłumaczyć czym jest tak naprawdę karta internetowa. To po prostu karta, którą możemy dokonywać wszelkich płatności online, a której nie posiadamy w fizyczny sposób, bo istnieje tylko wirtualnie. Oczywiście, już sam brak fizyczności jest zaletą – nie możemy jej zgubić, nikt nam jej też nie ukradnie. Nie jest to jednak ta najważniejsza. Przede wszystkim, możemy ją zasilać tylko wtedy, gdy chcemy dokonać zakupów, i np. tylko taką kwotą, na jaką one opiewają. Karta ta nie jest powiązana w żaden sposób z naszym tradycyjnym kontem czy kartą kredytową. Nie musimy więc też obawiać się, że jakiś haker czyhający na nasze pieniądze gdzieś po drugiej stronie oceanu, przechwyci nasze dane i pozbawi później zgromadzonych środków.

Gdzie i jak można wyrobić kartę internetową?

Kartę internetową (czasami zwaną także wirtualną czy pre-paidową) można wyrobić w kilku bankach w Polsce. W swojej ofercie mają je np. ING Bank Śląski czy BZ WBK. Samo jej założenie nie powinno przysporzyć większych problemów i można tego dokonać w zaledwie kilka minut. Procedury zakładania takiej karty są zbliżone – wypełniamy odpowiedni formularz na stronie danego banku, akceptujemy regulamin i następnie jest nam ona generowana (otrzymujemy plik w formacie PDF, który musimy zapisać sobie na komputerze). Wielką zaletą kart internetowych jest to, że aby je wyrobić nie musimy posiadać w danym banku tradycyjnego rachunku ROR.

Koszt karty internetowej

Samo założenie karty internetowej wiąże się z pewnymi niedużymi opłatami – ich wysokość jest różna. W banku ING jeśli nie mamy w nim konta Direct, będziemy musieli liczyć się z uiszczeniem za taką przyjemność jednorazowo 20 złotych. W WBK, na chwilę obecną – 4,99 zł.

Zasilanie karty internetowej

Kiedy nasza karta została już wygenerowana, wypadałoby zasilić ją jakimiś środkami. W WBK można to zrobić w dwojaki sposób – przy pomocy tradycyjnego przelewu na przypisany do karty numer konta, bądź korzystając z opcji szybkich płatności międzybankowych BlueCash. W tym drugim przypadku, pieniądze na naszej wirtualnej karcie pojawią się już w przeciągu kilku minut. W pierwszym, jeśli jest to przelew międzybankowy – będziemy musieli poczekać na zaksięgowanie przelanych środków, co trwa niestety – około doby. Zasilanie kart także wiąże się z pewnymi drobnymi opłatami (dla przykładu – w WBK 1 zł), na szczęście – za samą obsługę karty nie płacimy już nic.

Karta wirtualna nie tylko dla przezornych

W momencie gdy na naszej karcie pojawiają się środki – wszelkie sklepy online stoją przed nami otworem. Jak już zostało zasygnalizowane wcześniej, produkt ten może okazać się szczególnie przydatny osobom, które np. boją się używać karty kredytowej online. A trzeba dodać, że takich osób nie brakuje. Grono tych, dla których karta ta może być atrakcyjnym rozwiązaniem jest jednak większe.

Skusić się na nią powinny osoby, które karty kredytowej nie posiadają, a posiadać by chcieli, aby właśnie bez przeszkód robić zakupy online. Jak zapewne wielu z was wie, spora część – szczególnie zagranicznych sklepów akceptuje tylko płatność za pośrednictwem kredytówki. Jeśli jej nie posiadamy, a nie jesteśmy też w stanie poprosić kogoś, aby dokonał zakupów w naszym imieniu, to niestety, musimy o nich zapomnieć. Posiadacze kart internetowych poradzą sobie wtedy bez problemu.

Jak widać, karta internetowa może okazać się bardzo cennym i przydatnym produktem. Dobrze więc pamiętać o możliwości jej wyrobienia, szczególnie, że nie kosztuje to ani wielu pieniędzy, anie wiele czasu.