Karta Visa Electron to jedna z popularniejszych kart płatniczych na świecie, od lat będąca także w ofercie wielu naszych rodzimych banków. Czym jest dokładnie?
Choć Visa Electron uchodzi powszechnie za siostrę karty debetowej Visa, te dwie karty różnią się od siebie pewnym podstawowym aspektem. Z tej drugiej możemy skorzystać nawet wtedy, gdy nie mamy na niej realnie środków (w ramach ustalonego nam odgórnie przez bank limitu zadłużenia). Z pierwszej – tylko do ich wysokości. Oczywiście, jest to ograniczenie, ale ma też to swoją wyraźną zaletę. Nie musimy mieć obaw, że za jej pośrednictwem nieświadomie wydamy więcej pieniędzy niż posiadamy.
A większość z nas pewnie zdaje sobie sprawę, że takie plastikowe pieniądze wydaje się znacznie łatwiej, niż te bardziej namacalne…
Visa Electron w Polsce i na świecie
Wygoda i koszty używania
Visa jest marką rozpoznawalną pod praktycznie każdą szerokością geograficzną, a co za tym idzie, kartami z tym logiem można posługiwać się także poza granicami kraju, w którym została wydana. Obejmuje to też rzecz jasna karty Electron. Jeśli więc będziemy np. na wakacjach we Włoszech nie będziemy mieli problemów z zapłaceniem za jej pośrednictwem za obiad w restauracji czy też paliwo na stacji benzynowej. To samo tyczy się też podejmowania gotówki w bankomatach. Musimy się jednak liczyć z tym, że bank może nas z tego tytułu obciążyć prowizją – jej wysokość zależna jest już od cennika danej instytucji. Dla przykładu – mBank, naliczy sobie za wypłatę pieniędzy 3% (ale nie mniej niż 9 złotych). Warto w tym aspekcie dodać, że niektóre banki w przypadku transakcji w walucie innej niż euro potrafią także doliczyć dodatkową prowizję, tym razem za przewalutowanie (w granicach kilku procent wartości transakcji).
Wydawcy Visa Electron
Karta Visa Electron zadebiutowała na zagranicznych rynkach w pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. W Polsce, także jest znanym od lat i akceptowanym środkiem płatniczym. Wydawcami w naszym kraju tych kart są m.in. wspomniany mBank, Pekao SA, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski S.A. czy Getin Bank. Najczęściej są one proponowane posiadaczom standardowych kont ROR. Sprawdź czy nie opłaca Ci się zmiana konta na lepsze.
Korzyści karty Visa Electron
Płatność zbliżeniowa Visa PayWave
Na przestrzeni lat funkcjonalność kart Visa Electron oczywiście ewoluowała. Od pewnego czasu umożliwiają one płatności zbliżeniowe za pośrednictwem systemu Visa PayWave. Dzięki niemu przy transakcjach do 50 złotych nie jesteśmy zmuszeni podawać kodu PIN. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, w których zwyczajnie nam się spieszy. Cała transakcję możemy zakończyć w zaledwie kilka sekund.
Visa cash back
Kolejną usługą, na którą warto zwrócić uwagę jest Visa cash back (dostępna też w innych kartach firmy). W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii wprowadzona ona została już wiele lat temu (w tych pierwszych jeszcze w latach 80-tych), w Polsce, jak i u naszych południowych sąsiadów Czechów stało się to jednak stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie minionej dekady. Na czym ona polega? Dzięki niej jeśli potrzebujemy gotówki, nie musimy już szukać bankomatu, ale możemy ją podjąć np. podczas zakupów w sklepie bądź na stacji podczas tankowania paliwa. Warto pamiętać jednak, że w ten sposób można podjąć tylko stosunkowo niewielkie kwoty pieniędzy – na chwilę obecną – do 200 złotych jednorazowo. Oczywiście, jeśli w ciągu dnia przekroczyliśmy już limit wypłat, w taki dodatkowy sposób także już jej nie dokonamy. Ilość placówek, w których możemy dzięki usłudze podjąć nasze pieniądze stale się zwiększa. Tylko w Polsce istnieje ich już ponad 33 tysiące (można je rozpoznać po naklejce przy kasie bądź na drzwiach z napisem Visa cash back).
Potencjalne wady karty Visa Electron
Choć jak już zostało zasygnalizowane, Visa jest marką popularną na całym świecie, karta Electron nie jest jednak w każdym kraju powszechnie akceptowalna. Przykładem takiego państwa jest Wielka Brytania, gdzie dużo popularniejszą jest wspomniana wcześniej Visa Debit. Electron wydawana jest tylko do podstawowych kont, bądź np. do tych zakładanych przez rodziców swoim dzieciom. Z karty tej też nie można korzystać podczas zakupów w części sklepów internetowych czy też, serwisów oferujących bilety lotnicze. Powód? Ich systemy nie są w stanie sprawdzić czy dysponujemy w momencie transakcji odpowiednimi środkami.
No cóż. Nic nie jest idealne.