Co to jest wypukła karta kredytowa

Karta płatnicza, karta kredytowa, wypukła karta kredytowa… To tylko początek listy różnorakich kart służących do płacenia za towary i usługi. W tym artykule skupię się na wypukłej karcie kredytowej i na tym jakie korzyści niesie korzystanie z takiej karty. Co sprawia, że stale rośnie liczba korzystających z wypukłych kart kredytowych, oraz dlaczego warto zainteresować się taką kartą i zdobyć jedną dla siebie.

Wypukła karta kredytowa

W języku potocznym karta kredytowa to ogólna nazwa na wszystkie karty płatnicze, debetowe itp. Karty kredytowe różniły się od reszty właśnie wypukłością numerów karty, stąd wziął początek określenia wypukłej karty kredytowej.

Skoro już jesteśmy przy wypukłości tej karty to trzeba wyjaśnić po co te numery są wypukłe.

Kiedyś przed erą bankowości elektronicznej, nie było terminali w każdym sklepie i restauracji. Właściciel karty kiedy chciał zapłacić za zakupy przekazywał kartę sprzedawcy a ten specjalnym urządzeniem, kopiował kartę u siebie, wypukłości odbijały się na kalce. Jak widać te wypukłości miały bardzo praktyczne zastosowanie.

Obecnie wypukłości na karcie są po prostu wyróżnikiem marketingowym wyróżniającym karty kredytowe od pozostałych kart płatniczych.

Skoro jest tyle rodzajów kart płatniczych to po co mi wypukła karta kredytowa?

Limit kredytowy

Najważniejsza różnica jest taka, że karta kredytowa posiada określony limit kredytowy, który jest dostępny dla użytkownika karty. Ten limit jest nieoprocentowany przez określony czas, najczęściej 54 dni. Oznacza to, że możesz zrobić zakupy, a rzeczywiście musisz za nie zapłacić w ciągu 54 dni, bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeżeli nie wyrobisz się z zapłatą w tym czasie, to automatycznie wydana kwota staje się kredytem, za który bank nalicza już odsetki.

Międzynarodowa akceptowalność karty

Posiadając wypukłą kartę kredytową masz pewność, że będzie ona uznana na całym świecie. Zwykłe karty płatnicze są najczęściej akceptowalne w całej europie, ale nie zawsze, jednak poza Europą może być już różnie z akceptowaniem płatności za pośrednictwem kart innych niż karty kredytowe.

Bezpieczeństwo transakcji

Karty kredytowe są ubezpieczone na wypadek kradzieży czy zagubienia. Również wykonując nimi transakcje jesteś pod dodatkową ochroną. Np. kupując wycieczkę i płacąc za nią kartą kredytową w przypadku bankructwa biura podróży, wystawca karty kredytowej zwróci Ci poniesione koszty. Każdy bank ma inną ofertę i trzeba sprawdzić dokładne warunki gwarancji udzielanych przez banki i wystawcę karty kredytowej.

Dodatkowe ubezpieczenia

Właściciele kart kredytowych bardzo często są objęci dodatkowym, darmowym ubezpieczeniem assistance. Dzięki niemu w przypadku problemów w podróży można liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony banku. Również podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa transakcji , trzeba dokładnie sprawdzić czy przysługuje Ci ubezpieczenie i jakie są jego warunki.

Banki przeciągają się w ofertach, toteż najlepsze konto bankowe z pewnością ma w ofercie dobrą kartę.
Karty kredytowe są dobrym i przydatnym narzędziem finansowym. Limit kredytowy na karcie wspomógł niejeden budżet domowy. Jednocześnie ten sam limit kredytowy jest dużą pokusą, i sporo osób traktuje ten limit jak prezent od banku. Jednak nie ma on z prezentem nic wspólnego, a jest zwyczajnym, zazwyczaj wysoko oprocentowanym kredytem.
W finansach wszystko jest dla ludzi, jednak jak i w normalnym życiu, tak szczególnie w finansach zalecana jest szczególna rozwaga i ostrożność. Zanim podejmiesz decyzję zobacz rankingi kont bankowych, przeczytaj opinie o kartach kredytowych lub porozmawiaj z kimś, kto się na tym zna. Pamiętaj, że zawsze możesz do nas zadzwonić.

Źródło zdjęcia: Flickr.com , autor: mugley