Czym są przelewy natychmiastowe i jakie niosą ze sobą korzyści?

Szybki przesył gotówki to krok w dobrym kierunku. Przesyłanie gotówki w internecie było dość uciążliwe dla osób niecierpliwych. Zwykły przelew tradycyjny idzie od 1 do 2 dni roboczych.Proces ten jest tak powolny ze względu na konieczność księgowania kwot w różnych bankach oraz późniejszego ich dopisywania do kont adresatów.

Przesył pieniędzy międzybankowy odbywa się często w ciągu jednego dnia, ale to i tak zbyt długo dla wielu użytkowników bankowości internetowej. Cel wykonywania przelewów jest różny. Albo są to płatności, które mogą czekać dzień lub dwa na księgowanie, gdyż nie są zbyt pilne, albo muszą znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut. Właśnie przez potrzeby licznej grupy osób niecierpliwych powstał pomysł na wykonywanie szybkich przelewów międzybankowych, których prędkość przesyłu będzie liczona w minutach lub nawet i sekundach. System ten nosi nazwę Elixir lub BlueCash.

Przelewy natychmiastowe

Proces przelewu natychmiastowego polega na rozliczeniach międzybankowych, które przesyłają dokumenty papierowe między sobą w postaci elektronicznych odpowiedników. Ten sposób pozwolił na uzyskanie tak zawrotnej prędkości przelewów. Niestety system ten nie jest jeszcze tak dopracowany, aby w pełni zadowalał swoich klientów. Przede wszystkim jego dostępność jest ograniczona. Praktycznie wszystkie popularne banki umożliwiają korzystanie z owej funkcji, jednak tylko i wyłącznie w określonych godzinach, a nawet i dniach. Przelewu natychmiastowego nie wykonamy między innymi w soboty i niedziele oraz święta w bankach, takich jak Citi Handlowy czy mBank. Jeśli uważasz, że czas na zmianę konta bankowego, zajrzyj na nasz aktualny ranking kont bankowych. Oto dokładne, aktualizowane listy dostępności przelewów dla:

  1. Express Elixir
  2. BlueCash

Ograniczenie to nie jest jednak, aż tak bolesnym problemem, ponieważ godziny możliwości wykonywania zleceń przekazów pieniężnych są optymalne.

Koszty przelewów natychmiastowych

Usługa ta niestety niesie za sobą konieczność pobierania prowizji. Niektóre banki, np. Alior Sync, oferują pierwsze 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu za darmo, a za kolejne płaci się 5 zł od sztuki. Alior Bank natomiast pobiera opłaty w zależności od wysokości przesyłanych pieniędzy. Ich tabela wygląda następująco:

  • przelew w wysokości 0,01 zł – 1000 zł opłata: 1 PLN
  • przelew w wysokości 1000,01 zł – 2000 zł opłata: 2 PLN
  • przelew w wysokości 2000,01 zł – 3000 zł opłata: 3 PLN
  • przelew w wysokości 3000,01 zł – 4000 zł opłata: 4 PLN
  • przelew w wysokości 4000,01 zł – 5000 zł opłata: 5 PLN

Trzeba przyznać, iż jest to bardzo korzystna opcja dla osób, które dokonują w miesiącu więcej niż 10 przelewów ekspresowych.

Limit dzienny

Wysokość limitu dziennej stawki przesyłu pieniędzy ustalana jest indywidualnie przez bank lub usługodawcę, jeśli korzystamy bezpośrednio z jego strony (przykład: BlueCash). Alior Bank na wstępie oferuje limit w wysokości 10 000 zł, natomiast inne banki, takie jak m.in mBank czy Milennium, akceptują przelewy do 5 000 zł dziennie.

Podsumowanie

Przelewy natychmiastowe to najszybsza możliwość dostarczenia gotówki do odbiorcy w innym banku. Jego prędkość wynosi statystycznie około 1 minuty. Możliwość ta przydaje się osobom, które zapominają na czas płacić raty kredytów i często, aby uniknąć odsetek karnych, muszą wykonać przelew w trybie ekspresowym. Miejmy nadzieję, że jeszcze większe rozpowszechnienie tej formy przekazywania gotówki będzie skutkować niższymi cenami za świadczenie owej usługi w przyszłości.