Jak poprawnie wykonać przelew zagraniczny?

Przekazywanie pieniędzy z jednego kraju do drugiego nigdy nie było łatwiejsze. Wystarczy, że odpalimy komputer i zlecimy przelew przy pomocy indywidualnego, internetowego konta bankowego. W tym artykule dokładnie wytłumaczę w jaki sposób wykonać taki przelew.

Przesyłanie pieniędzy metodą elektroniczną upowszechniła się na tyle, że stosuje się ją również w przelewach zagranicznych. Dziś nie musimy iść do banku lub instytucji pośredniczącej w przelewach zagranicznych, takiej jak Western Union, aby wysłać gotówkę do innego kraju.

Przelewy zagraniczne dawniej i dziś

Jeszcze nie tak dawno temu, aby wykonać przelew zagraniczny trzeba było udać się do placówki banku i zlecić dyspozycję. Przelew ten dochodził do odbiorcy często po ponad tygodniu, a nawet dwóch (przelewy międzykontynentalne) i nie miał z góry określonej kwoty prowizji, ponieważ była ona uzależniona od kilku wyznaczonych w tym okresie czynników. Kwoty te były o wiele wyższe, niż ma to miejsce w chwili obecnej.
Dziś przelew zagraniczny dociera do odbiorcy po niespełna 24h na terenie UE. Do innych krajów czas dostarczenia oscyluje w granicach 72h. Stało się to możliwe dzięki zlikwidowaniu pośrednictwa banków w tego typu transakcjach i maksymalnego uproszczenia procedury księgowania przelewanych kwot. Wprowadzono dyrektywę o usługach płatniczych, która zobligowała państwa Unii Europejskie oraz Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu i Islandii do umożliwienia tanich oraz szybkich przelewów SEPA (Single Euro Payments Area). Przelewy SEPA mogą wykonywać oraz odbierać osoby, które posiadają konta w bankach należących do owego programu. Praktycznie wszystkie banki w Polsce oferują taką usługę. Dokładna lista banków uczestniczących w SEPA znajduje się na tej stronie www.epc.cbnet.info

Z jakiego konta mogę wykonać przelew zagraniczny?

Aby wysyłać oraz odbierać przelewy SEPA nie musimy posiadać konta walutowego, jak dotychczas myślało wiele osób. Przelew w innej walucie np.: euro, wysyłany na nasze konto w złotówkach, zostanie po prostu przeliczony według kursu wystawionego przez dany bank, a kwota istotnie zostanie pomniejsza o spread, czyli zysk z transakcji przewalutowania środków dla banku. Sytuacja ma się tak samo, jeśli to my jesteśmy zleceniodawcami przelewu.

Posiadanie konta walutowego, daje nam komfort oraz oszczędność wynikającą z braku pobierania opłaty za przewalutowanie pieniędzy oraz prowizji pobieranej za odebranie takiego przelewu w Polsce. Tradycyjne polskie konta bankowe obarczone są opłatami związanymi pobieraniem opłat za odbieranie przelewów SEPA, ale nie wszystkie. Bank Inteligo pobiera opłatę w wysokości 5 zł, a natomiast opłata w Banku ING wynosi 0 zł.

Zobacz nasz najnowszy ranking kont bankowych.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Procedura wygląda tak samo jak w przypadku zlecania normalnego przelewu w polskich warunkach, jednak posiada pewne dodatkowe rubryki do wypełnienia.

Aby wykonać przelew SEPA (zagraniczny, unijny), wystarczy zalogować się do konta w banku za pośrednictwem internetu. Następnie wybrać rubrykę pod nazwą „Przelewy zagraniczne” (Alior Sync) lub „KRAJOWY/ZAGRANICZNY” (Getin Bank). Następnie wypełniamy rubryki. Wpisujemy:

 • Nazwę odbiorcy
 • Kraj do którego będzie wysyłany przelew
 • Adres odbiorcy
 • Format Banku Partnera – czyli numer SWIFT. Jeśli nie znasz tego numeru nic straconego. Alior Sync daje nam wyszukiwarkę, która wyszukuje kody banków według podanych kryteriów.
 • Numer rachunku partnera
 • Tytuł płatności
 • Kwota

I to praktycznie wszystko. Klikamy wyślij, wpisujemy kod autoryzacyjny, który otrzymamy od banku po przez sms lub zdrapiemy z karty z numerami i gotowe. Przelew został wysłany. Przed wykonanie przelewu powinna nam zostać wyświetlona dokładna ilość pobieranej prowizji, jednak to zależy od każdego banku indywidualnie.

Koszty przelewów zagranicznych

Najdroższą opcją jest wykonywanie przelewów samodzielnie. O ile odbiór przekazów SEPA może być darmowy, o tyle opłaty lub prowizje za wysyłkę są płatne. Warto jednak nadmienić, że wykonywanie przelewów przez internet jest tańsze od wykonywania przelewu w oddziale banku. Wszelkie koszty wykonywania przelewów zagranicznych znajdziemy w Tabelach Prowizji i Opłat banku, w którym posiadamy rachunek ROR.

Przykładowe koszty klarują się w sposób następujący:

 1. Inteligo – Opłata za przelew SEPA zwykły wynosi: 8 zł, w trybie pilnym (czyli 24h) wynosi: 20 zł
 2. mBank – Opłata za przelew SEPA wynosi: 5 zł
 3. BGŻ Optima – Opłata za przelew SEPA wynosi : 5 zł (przez internet) i aż: 19 zł (w oddziale banku)
 4. Alior Sync – Opłata za przelew SEPA zwykły wynosi 0 zł, w trybie pilnym wynosi: 15 zł

Podsumowanie

Dzięki SEPA możemy wysyłać pieniądze z własnych polskich kont na konta zagraniczne należące do krajów Unii Europejskiej. Przelewy te są szybkie i tańsze, niż miało to miejsce kilka lat temu oraz w pełni bezpieczne.