Karta płatnicza a karta debetowa

Jak dwie krople wody? Wiele osób często zastanawia się, czy karta płatnicza a karta debetowa to te same karty? Nie ma się czemu dziwić, skoro obecnie banki oferują mnóstwo różnego rodzaju „plastików”, co wiąże się z tym, iż bardzo łatwo wpaść w pomyłkę i pogubić się w tym wszystkim.

Rynek płatności dynamicznie się rozwija i niedługo pogląd głoszący o tym, iż zwykła „bankomatówka” wystarczy do załatwiania wszystkich spraw odejdzie w niepamięć i trzeba będzie się dostosować do nowych, oferowanych już teraz produktów. Jest mnóstwo kart, z których możemy korzystać. Myli Ci się karta płatnicza a karta debetowa?Nic dziwnego. Przejdźmy więc do meritum sprawy.

Rodzaje kart płatniczych w Polsce:

  • karta kredytowa
  • karta przedpłacona
  • karta obciążeniowa
  • karta debetowa
  • karta zbliżeniowa

I wiele innych, spełniających różne kryteria podziału. Skupiając się jednak na tych dwóch kartach, warto bliżej przyjrzeć się ich funkcjom i opisać, co mają nam do zaoferowania.

Karta płatnicza – najbardziej uniwersalna, powszechna i stosowana karta w Polsce.

Spożytkować ją możemy niemal wszędzie – nie istnieje chyba żaden większy supermarket (oprócz oczywiście Biedronki), czy jakieś centrum handlowe nieobsługujące płatności tego typu. Karta płatnicza to przede wszystkim szybkość, wygoda i bezproblemowość. Za jej pomocą możemy opłacić niemal wszystko, co jest potrzebne do uregulowania w naszym codziennym życiu. Zakupy, rachunki za prąd, gaz, wodę itd.

Co jest ważne? Przede wszystkim to, że dokonując nią transakcji, należności pobierane są prosto z naszego konta. Oznacza to, iż możemy wydawać pieniądze dopóty, dopóki na saldzie znajdują się środki. W przeciwnym wypadku dalsza możliwość użytkowania karty płatniczej nie wchodzi w grę, bo jak, skoro nie mamy czym zapłacić za dany towar? Chyba, że karta płatnicza jest jednocześnie kartą kredytową, wtedy należności naliczane są nam na kredyt.

Karta debetowa – maksymalną kwotę jaką możemy wydać lub wypłacić, określa stan rzeczywisty naszego salda.

W szczególnych przypadkach, jeśli mamy od banku przyznany debet lub tzw. kredyt odnawialny. Wówczas możemy dopuścić się wydania większej kwoty niż ta, która aktualnie znajduje się na naszym rachunku.

Inne zalety karty debetowej to bezpieczeństwo i wygoda transakcji, a także możliwość wszystkich operacji związanych z bankomatem.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że karta debetowa udostępnienia bezpłatną wypłatę gotówki z bankomatu, zmianę kodu PIN, wgląd do historii transakcji i wszystko to, co jest dostępne z poziomu bankomatu. Za udostępnienie i prowadzenie owej karty, w zależności od banku i wydawanych kwot, pobierana jest niewielka prowizja lub jednorazowa opłata.

Szczegółowe informacje, jak to wygląda w Twojej placówce na pewno uzyskasz odwiedzając oficjalną stronę internetową, bądź osobiście kontaktując się z bankiem, telefonicznie, bądź za pośrednictwem punktu konsumenta. Jeśli zaś zastanawiasz się nad zmianą banku, sprawdź nasze oferty kont bankowych.

Patrząc w przyszłość…

Na koniec warto dodać, że posuwająca się nieustannie naprzód technologia, być może spowoduje w przyszłości stan, gdy karty płatnicze całkowicie wyprą z rynku tradycyjne metody gotówki w fizycznej formie. Będzie to możliwe w momencie, gdy w każdym sklepie, nawet zwykłej, wiejskiej placówce pojawią się terminale płatnicze, umożliwiające finalizowanie transakcji za pomocą kart. Dlatego już teraz warto przesiąść się na nowoczesne metody opłacania zakupów, gdyż jest to zgodne z duchem czasu i gwarantuje szybkie oraz bezproblemowe płatności za usługi. Pamiętaj! Karta debetowa a płatnicza to praktycznie to samo. Każda karta debetowa jest kartą płatniczą, ale już na odwrót niestety nie.