Przelew na telefon i przez Facebooka. Czy to bezpieczne?

, , ,

Przelewy na numer telefonu, adres e-mail i przez Facebooka to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Z ich wykorzystaniem możemy zrealizować przelew bez wpisywania numeru rachunku bankowego. Czy warto z nich skorzystać i czy faktycznie jest to bezpieczne?

Niestandardowy przelew – jakie mamy możliwości?

Przelew przez Facebooka

Do przelewu przez Facebooka będzie nam potrzebna specjalna aplikacja. Każdy bank obsługujący ten rodzaj przelewów ma swoją osobną aplikację. Aplikację można pobrać ze strony banku, albo ze sklepu dedykowanego Androidowi czy IOS, w zależności od telefonu, jakim się posługujemy. Taka aplikacja pozwala wykonanie przelewu na konto naszego znajomego, bez podawania numeru rachunku.

Warunek jest jeden: konieczność posiadania konta, które będzie zintegrowane z naszym profilem na portalu społecznościowym. Znajomy, do którego wysyłamy pieniądze za pośrednictwem Facebooka nie musi być klientem tego samego banku, z którego dokonujemy przelewu. Każdy bank, który posiada w swojej ofercie taki rodzaj przelewów, ustala swoje limity transakcji, więc musimy mieć na uwadze, że nie każdą kwotę możemy przekazać znajomemu w ten sposób.

Kwota, którą chce przekazujemy jest blokowana na rachunku nadawcy, bank określa czas jaki jest przeznaczony na odbiór środków. Jeśli minie termin odbioru środków, pieniądze wrócą na nasze konto.

Przelew na numer telefonu

Kolejnym sposobem na szybkie przekazanie pieniędzy jest przelew na numer telefonu. Zrealizujemy go za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez wybranie naszego odbiorcy z książki kontaktów w telefonie lub wpisanie jego numer telefonu. Jeśli wybierzemy tę opcję, pieniądze trafią na konto w ciągu dosłownie kilku chwil. Jest to z pewnością prosty sposób na natychmiastowe dostarczenie pieniędzy. Co więcej, za taki błyskawiczny przelew nie zapłacimy.

Jak to działa? Wystarczy, że w aplikacji wybierzemy opcję przelewu na numer telefonu, wprowadzimy numer odbiorcy z książki telefonicznej i zatwierdzimy kwotę. Następnie odbiorca otrzyma wiadomość sms, za pomocą którego zatwierdzi tę operację. Proste, prawda?

Przelew na e-mail

Do niestandardowych przelewów zaliczamy również te, których dokonamy za pomocą poczty elektronicznej. W tym przypadku wymagane jest podanie adresu mailowego odbiorcy, na który to adres przesłana zostanie wiadomość z linkiem zatwierdzającym przelew. Tak samo jak w przypadku przelewu na numer telefonu czy Facebooka, po zatwierdzeniu operacji przez odbiorcę pieniądze znajdą się ekspresowo na jego koncie.

Czy to bezpieczne?

Jak każde nowinki technologiczne, docelowo mające ułatwić życie klientom banku, tak i niestandardowe przelewy spotkały się z licznymi wątpliwościami i wzbudzić zdążyły wiele kontrowersji. Czy to bezpieczne? Organem nadrzędnym wciąż jest bank, tutaj o ochronę zarówno danych jak i transakcji nie musimy się obawiać. Miejmy na uwadze jednak, że zabezpieczenia portali społecznościowych nie są aż tak rozbudowane jak, w przypadku banku. Jeśli pamiętamy o ochronie naszych danych, haseł oraz loginów, nie powinniśmy obawiać się o nasze pieniądze. Kwoty, które możemy przelać za pomocą telefonu czy portalu społecznościowego, zawsze mają określone, w dodatku niskie, limity.