Karta kredytowa jak pożyczka?

, ,

Karta kredytowa nie musi być początkiem długów. Używana z głową jest w wielu sytuacjach pomocna w zarządzaniu własnymi finansami.

Nie myl z debetową!

Karta debetowa i karta kredytowa często są mylone. Karta debetowa służy do wydawania Twoich pieniędzy, które masz zgromadzone na koncie osobistym. Dostajesz ją zazwyczaj przy otwieraniu konta. Karta kredytowa natomiast uprawnia Cię do korzystania z przyznanego Ci w banku kredytu – specjalnego limitu, którego udzielił Ci bank.  Jeśli zdążysz spłacić wykorzystane zadłużenie w okresie bezodsetkowym, to będzie ono całkowicie darmowe – oddasz dokładnie tyle, ile wydałeś. Otrzymanie karty kredytowej jest trochę bardziej skomplikowane, ponieważ wniosek o nią musisz złożyć osobno wraz z dokumentami dochodowymi. Na tej podstawie bank będzie mógł wyliczyć Twoją zdolność kredytową i ustalić limit środków na karcie, z którego będziesz mógł korzystać. Podobnie jak przy kredycie.

Karta kredytowa – kiedy się przyda?

Karta kredytowa to duże ułatwienie w codziennych wydatkach. Wystarczy pamiętać, że wydajemy pieniądze banku, które potem będziemy musieli oddać. Takie pieniądze możemy „mieć” za darmo, jeśli pożyczone środki zwrócimy w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. Informację, kiedy następuje termin płatności, dostaniesz co miesiąc od banku – na wyciągu transakcji lub w systemie bankowości internetowej.

1. Gdy chcesz podróżować bez problemów

Karta kredytowa może bardzo Ci się przydać w planowaniu i realizowaniu planów wakacyjnych i urlopowych. Z jej pomocą możesz wygodnie zarezerwować loty, hotele czy samochody. Szczególnie ważne jest to wtedy, kiedy wybierasz się za granicę, bo w wielu miejscach po prostu nie ma innej możliwości rezerwacji. Wiąże się to z tym, że dane z karty kredytowej są zabezpieczeniem dla usługodawcy.

2. Gdy chcesz mieć dodatkowe pieniądze w razie potrzeby

Dobrze mieć kartę kredytową na wypadek niespodziewanych wydatków. Kiedy zepsuje Ci się lodówka czy samochód, nie będziesz musiał składać wniosku i czekać na decyzję kredytową, tylko od ręki wypłacisz pieniądze w ramach przyznanego limitu. Dzięki temu będziesz mógł naprawić usterkę, a wykorzystane środki zwrócisz po wypłacie.

3. Gdy lubisz szybko robić zakupy

Po to kupujesz przez internet, aby zrobić to szybko i wygodnie. Jest mniej przyjemnie, kiedy musisz wpisywać swoje dane, przekopiować dane sklepu do przelewu, czekać na kod SMS, wpisać go i dopiero zapłacić. Płatności kartą kredytową sprowadzają się do tego, że wpisujesz swoje imię, nazwisko i numer karty. I już możesz spokojnie czekać na przesyłkę. Niestety, kryje się w tym także spore ryzyko, że zakupów dokonywać będziemy w sposób pochopny i nieprzemyślany.

4. Gdy chcesz zabezpieczyć swoje pieniądze przed kradzieżą

Chargeback jest usługą umożliwiającą cofnięcie środków wydanych za pomocą karty. Dzięki temu, kiedy ktoś ukradnie Twoją kartę i zrobi zakupy za jej pomocą, to nie musisz składać reklamacji w każdym sklepie osobno. Wystarczy, że złożysz reklamację w swoim banku, dołączysz historię transakcji oraz zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na policję. Wówczas organizacja płatnicza (Visa lub Mastercard zależnie od tego, z której karty korzystasz) weryfikuje zasadność reklamacji i po pozytywnej decyzji odzyskasz skradzione pieniądze.

5. Gdy chcesz mądrze zarządzać swoim budżetem i… oszczędzać

Alternatywnym pomysłem na zarządzanie domowym budżetem jest wpłacenie wypłaty na konto oszczędnościowe albo na lokatę i jednoczesne opłacanie wszystkiego kartą kredytową. Podczas gdy ty korzystasz z pieniędzy banku, Twoje własne wypracowują odsetki. Czy dla każdego ma to sens? Z pewnością rozsądne planowanie zakupów i wydatków daje możliwość oszczędności, ale niewykorzystane środki nie zarobią. Także i w tym punkcie istotnym jest, by nie pozwalać sobie na zakupach na więcej, niż nas stać . Dla osób chętnie wydających pieniądze dobrym rozwiązaniem jest ustalenie sobie takiego miesięcznego limitu, który wystarczy tylko na niezbędne wydatki.