Kredyt dla emeryta – tylko w banku?

, , , , ,

Osoby starsze często zmuszone są korzystać z dodatkowego finansowania. Wysokość emerytur pozostawia wiele do życzenia – często słyszymy, że nie wystarcza na pokrycie kosztów leków, rachunków oraz bieżących opłat. Co ważne, z badań BIG InfoMonitor wynika, że pomimo trudnej sytuacji, osoby powyżej 65 roku życia są sumiennymi kredytobiorcami – jedynie niewiele ponad 1 proc. z nich ma problem ze spłatą swoich zobowiązań, , osoby w wieku 65+ mimo niskich dochodów nie mają problemów ze spłatą swoich zobowiązań – kłopot z tym ma tylko 1,3% z nich. Banki cenią więc ich uczciwość i sumienność, dlatego starają się im w miarę możliwości pomóc. Emeryci muszą jednak spełnić kilka warunków.

Kredyt dla emeryta

To, na jaką ofertę kredytu może liczyć emeryt, zależy od banku. Każdy z nich natomiast weźmie pod uwagę czynniki, takie jak wiek, historię kredytową oraz regularność wpływów i wysokość naszych dochodów.

Dla banków głównym wyznacznikiem przy udzielenia pożyczki czy kredytu gotówkowego jest zwykle wysokość dochodów uzyskiwanych przez klienta. W przypadku finansowania dla emeryta jedną z ważniejszych okoliczności jest jego wiek. Osoby w wieku ok. 70 lat nie będą miały problemu z otrzymaniem gotówki w większości banków działających na polskim rynku. Nie będą to jednak kredyty na wygórowane kwoty i z długim okresem spłaty – powód jest oczywisty, banki muszą mieć gwarancję, że dłużnik spłaci swoje zobowiązanie w całości. Zazwyczaj kredyty takie udzielane są na maksymalnie 8 lat.

Przy wnioskowaniu o kredyt brane są również pod uwagę takie kryteria, jak koszty utrzymania gospodarstwa – a te w przypadku naszego modelowego emeryta mogą się okazać zbyt wysokie w stosunku do jego dochodów. Rozwiązaniem jest wtedy przystąpienie do kredytu wraz z inną osobą, np. małżonkiem

Mimo że banki miewają w swojej ofercie kredytowej pożyczki dedykowane osobom starszym, to otrzymanie kredytu bez współpożyczkobiorcy może się okazać trudne bądź niemożliwe. A to wszystko ze względu na zbyt niską kwotę emerytury. Senior, podobnie jak każdy inny kredytobiorca, musi przejść w procesie kredytowania przez weryfikację w BIK, jednak ta grupa klientów może liczyć na uproszczone zasady dotyczące dokumentowania dochodów.

Przejdź do rankingu kredytów gotówkowych»

Chwilówki dla osób starszych

Jeśli na przeszkodzie stoi brak wolnych środków i brak możliwości skorzystania z kredytu w banku, warto sięgnąć po pożyczkę pozabankową. Które firmy pożyczkowe są skłonne wypłacić pieniądze emerytom i rencistom?

Bez górnego limitu wieku pożyczymy m.in. w Wonga i  Kredito24, a także w Szybkiej Gotówce.  Wysoki limit wieku ma także Filarum – pożycza do 76 roku życia. Informacje o maksymalnym wieku kredytobiorcy oraz innych warunkach przyznawalności znajdziemy w porównywarce szybkich pożyczek.

Przejdź do rankingu szybkich pożyczek»