Kredyt na Święta – jak nie dać się zwariować?

, ,

Przedswiątczna gorączka zakupów może skończyć się (lub zacząć) zaciągnięciem kredytu. Dziś piszemy o tym, jak wybrać kredyt gotówkowy na święta, aby nie przesadzić?

#1 Zaplanuj wydatki

Przeanalizuj budżetu swojego gospodarstwa. Weź pod uwagę nie tylko stałe opłaty, ale również wydatki związane z zakupem prezentów oraz organizacją Wigilii i rodzinnych spotkań. Uwzględnijmy też wydatki na Sylwestra. Po zsumowaniu wydatków, odejmijmy je od kwoty, jaką dysponujemy. W ten prosty sposób będziemy wiedzieć, czy mamy dość pieniędzy, czy też potrzebujemy wziąć chwilówkę. Jeśli okaże się, że jednak potrzebujemy pożyczki, sprawdźmy też styczniowe wydatki – dzięki temu będziemy wiedzieć, ile możemy bezpiecznie pożyczyć, czyli taką kwotę, którą uda nam się spłacić w terminie.

#2 Wybierz najlepszą ofertę

W przedświątecznym natłoku spraw każda zaoszczędzona godzina jest na wagę złota, dlatego często, aby nie tracić czasu jeszcze na przeszukiwanie całej listy ofert pożyczek, wchodzimy na stronę pierwszej marki, której reklama mignie nam gdzieś w trakcie oglądania telewizji czy podczas jazdy samochodem przez miasto. Takie podejście niestety może skutkować zawarciem umowy z parabankiem lub na warunkach, które niekoniecznie nam odpowiadają. Efektem może być nadmierne zadłużenie. Lepiej skorzystać z porównywarki i wybrać ofertę, która najcelniej trafia w nasze potrzeby.

#3 Przeczytaj umowę i sprawdź wszystkie koszty

Zapoznajmy się z regulaminem, w którym jest jasno powiedziane na co się zgadzamy. Podpisując umowę w ciemno, może nam umknąć np. to, że pożyczka udzielana jest za darmo tylko wtedy, gdy spłacimy ją w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie będzie ona obarczona normalnymi kosztami plus opłatami za nieterminowość. Przeanalizujmy też wszystkie koszty, jakie mogą wiązać się z zaciągnięciem pożyczki – również te, które mogą wynikać z braku spłaty. Sprawdźmy wysokość prowizji, odsetek, koszty monitów i upomnień itp.

#4 Nie zapomnij oddać!

Gdy już zaciągniemy pożyczkę, jej spłatę ustawmy na początku naszej listy priorytetów na styczeń. Ustawmy przypomnienie w telefonie, zapiszmy datę spłaty na karteczce i przyklejmy na lodówce. Spłata pożyczki w terminie uchroni nas przed kosztami, których z pewnością wolelibyśmy nie ponosić na początku roku.