Od wniosku do wypłaty – kredyt bankowy krok po kroku

, , , , , , , , ,

Decyzja w 15 minut, gotówka na koncie jeszcze tego samego dnia, pieniądze od ręki – praktycznie każdy bank zapewnia, że uzyskanie kredytu jest proste, szybkie i przyjemne. Jeśli klient ma wysoką punktację w BIK, dobre zarobki i stabilną sytuację zawodową, faktycznie może liczyć na ekspresowe załatwienie sprawy. Dla przeciętnego „Kowalskiego” proces ten może jednak się wydłużyć.

Pierwszym etapem przed uzyskaniem kredytu zawsze powinno być samodzielne przeanalizowanie sytuacji finansowej. Według rekomendacji T wprowadzonej dla banków przez Komisję Nadzoru Finansowego, raty kredytu nie powinny przekraczać więcej niż 50% miesięcznych dochodów netto. Dla swojej wygody możemy zaliczyć też do tego wydatki na utrzymanie, takie jak czynsz i rachunki. Jeśli zostaje nam przynajmniej połowa wypłaty i wiemy, że nie przeznaczamy całej kwoty na bieżące potrzeby, spłata raty nie będzie problemem. W innym przypadku warto dobrze się zastanowić, czy kolejne obciążenie budżetu nie sprawi kłopotów.

Proces przyznawania kredytu jest oczywiście różny w zależności od typów klienta – gdzie i na jaką umowę pracuje, czy jest stałym klientem banku, czy na konto wpływa wynagrodzenie, jaką ma historię kredytową. Przyjmijmy jednak, że szukamy najlepszej propozycji, niekoniecznie w macierzystym banku. Na sam początek konieczne jest złożenie wniosku. Zazwyczaj można to zrobić na trzy sposoby: w oddziale banku, przez telefon oraz internet. Najprostszym sposobem jest ten ostatni: nie musimy wychodzić z domu i ponosić kosztów – decyzja zostanie przekazana przez bank telefonicznie.

W formularzu bankowym konieczne jest podanie podstawowych i rozszerzonych danych: informacje z dowodu osobistego, aktualne miejsce zamieszkania, informacje o dochodach oraz innych zobowiązaniach finansowych. Złożenie wniosku, obojętnie w jakiej formie, zawsze jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na zweryfikowanie w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli decyzja jest pozytywna, klient jest zapraszany do oddziału wraz z potrzebnymi dokumentami w celu podpisania umowy.

Przed wizytą w oddziale zawsze warto sprawdzić co będzie potrzebne. Przy małych kwotach bank może uznać własnoręczne oświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta za ostatnie trzy miesiące. Większe kwoty wymagają jednak zaświadczenia od pracodawcy – na nim widnieją informacje o średniomiesięcznych zarobkach. Czasem jest też konieczne przedłożenie umowy, a jeśli jest ona na czas określony – promesa od pracodawcy. Warto przed uzyskaniem zaświadczeń sprawdzić, jaki wzór obowiązuje w danej instytucji. Niektóre przyjmują bowiem dokumenty wyłącznie na własnych drukach. Lepiej wiedzieć to wcześniej, żeby nie było konieczności ponownej wizyty u księgowej.

Po podpisaniu umowy i przedłożeniu dokumentów następuje ostateczna decyzja banku. Uruchomienie kredytu może nastąpić od kilku do kilkudziesięciu minut. Środki są najczęściej przelewane na wskazane konto bankowe – osobiste lub założone dodatkowo do kredytu gotówkowego. Pieniądze można wybrać w kasie banku lub bankomacie – przy czym na większe kwoty trzeba wcześniej złożyć dyspozycje poboru środków. W zależności od banku i kwoty może to być dzień lub kilka dni przed planowaną wypłatą środków.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kredytu? Piszemy o tym na blogu: Jak banki „łapią” klientów.