Odrzucony wniosek o pożyczkę? Oto częste błędy

, , , ,

Nie wiesz dlaczego Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony? Powody mogą być różne.

Odrzucenie wniosku kredytowego lub o pożyczkę się zdarza. Nie musi to oznaczać, że już nigdzie nie masz szans na upragnioną gotówkę, bo co rusz pojawiają się nowe promocje i oferty, dedykowane nawet tym, którzy nie otrzymali jej w innych firmach. Warto jednak sprawdzić, czy za odmową udzielenia pożyczki nie stoi nasz błąd, którego wyeliminowanie oszczędzi nam nerwów i stresu. Oto najczęstsze powody, przez które wniosek może zostać odrzucony.

Błędy w formularzu

Nawet  w najprostszym i najkrótszym formularzu kontaktowym możemy popełnić błąd. Najczęściej są to literówki, ale nawet i one potrafią spowodować, że weryfikacja danych i nasz wniosek, mówiąc kolokwialnie, nie przejdzie. To samo tyczy się błędów w numerze telefonu czy adresie e-mail. Przed zaakceptowaniem poprawności podanych w formularzu danych lepiej zatem dwa razy sprawdzić ich poprawność.


Podanie nieprawdziwych danych

Jedne błędy możemy wprowadzić nieświadomie, ale inne  możemy chcieć podać całkowicie celowo. Najczęściej dotyczą one naszego dochodu czy kwoty obecnego zadłużenia. Jedno zwiększamy, drugie zmniejszamy, celowo. Pamiętajmy, że każda podana przez nas informacja może w każdym momencie zostać zweryfikowana przez pożyczkodawcę, dlatego lepiej nie ukrywać niczego i w formularzu podawać tylko dane mające odzwierciedlenie w rzeczywistości. Takie celowe podawanie nieprawidłowych informacji może się na nas zemścić.


Brak odpowiednich dochodów

Choć firmy pożyczkowe zwykle nie wymagają potwierdzenia źródła dochodu, czasami możemy spotkać się z pytaniem o nasze zarobki. W przypadku niskich kwot pożyczek żadne potwierdzenie otrzymywanych dochodów raczej nie powinno nam być potrzebne. Jeżeli jednak wnioskujemy o pożyczki rzędu kilku tysięcy złotych, pożyczkodawcy mogą poprosić nas o dostarczenie dokumentów poświadczających nasze zarobki. Jeśli nasze dochody okażą się niewystarczające, również możemy spodziewać się odrzucenia wniosku o pożyczkę.


Niespłacona pożyczka

Jeśli regulamin firmy pożyczkowej, u której wnioskujemy o gotówkę , zaznacza, że nie wolno mieć aktywnych pożyczek, to ukrywanie, że takową posiadamy, nie sprawi, że pożyczkę dostaniemy. Ponadto, w jednej firmie nie można mieć zaciągniętych dwóch pożyczek jednocześnie. Zasada ta tyczy się jednak nie tylko danej marki, ale i całej spółki do której należy pożyczkodawca.


Niespełnienie wymagań formalnych

Każdy pożyczkodawca określa, jakie warunki spełnić musi osoba starająca się o gotówkę. Warto to sprawdzić, zanim zabierzemy się za składanie wniosku. Ograniczenia wiekowe, weryfikacja w rejestrach, pożyczka tylko dla nowych osób –  przez wzięciem pożyczki dobrze jest się zapoznać , gdyż one również mogą stać się powodem odrzucenia naszego wniosku o pożyczkę.


Niska zdolność kredytowa

To najczęstszy powód dla którego zarówno banki, jak i firmy pozabankowe odrzucają wnioski o kredyt. Pożyczkodawcy na różne sposoby próbują poznać dotychczasową historię finansową klienta. Taka kontrola ma bowiem pokazać czy dana osoba jest aktualnie wypłacalna, jak radzi (bądź radziła sobie w przeszłości) ze spłatą zobowiązań finansowych, czy płatności dokonuje w terminie itp.

Bazy dłużników dostarczają odpowiedzi na niemal wszystkie powyższe pytania. Dzięki temu firmy pożyczkowe oceniają ryzyko wiążące się z pożyczeniem gotówki danemu klientowi i są w stanie stwierdzić czy kolejne zobowiązanie nie przekroczy jego możliwości finansowych. Jeśli uznają, że następna chwilówka byłaby dla niego zbyt dużym obciążeniem – oddalają wniosek o pożyczkę. Są na rynku instytucje, które chwalą się, że historii w BIK nie sprawdzają, piszemy o nich tutaj: Pożyczki bez BIK – kto ich udziela?


Pamiętajmy jednak, że odrzucenie wniosku w jednej firmie pożyczkowej nie przekreśla naszych szans na gotówkę u konkurencji. W rankingu pożyczek pozabankowych możemy znaleźć pożyczkodawcę odpowiadającego naszym potrzebom.

Przejdź do rankingu pożyczek pozabankowych»