Na to, jak wysoka jest nasz zdolność finansowa, składa się wiele czynników. By wyliczyć naszą zdolność kredytową banki i instytucje finansowe biorą pod uwagę zarówno wysokość osiąganych przez nas dochodów, jak i ilość posiadanych zobowiązań – kredytów, limitów na rachunkach, kart kredytowych. Oto krótki poradnik, jak podnieść zdolność kredytową i poprawić nasz wizerunek w oczach banków.
Weź kredyt bez zaświadczeń. Do 200 000 złotych dla Ciebie »
#1: Nie składaj wielu zapytań o kredyt do wielu banków
Duża liczba zapytań obniży nasz tzw. scoring punktowy (każde zapytanie „kosztuje” określoną ilość punktów) w BIK i zmniejsza szansę na uzyskanie kredytu.
#2: Połącz raty w jedną
Połączenie wszystkich miesięcznych rat w jedną pozwoli nam wydłużyć okres spłat, dzięki czemu rata także będzie niższa. A niższa rata oznacza więcej wolnych środków i zwiększenie zdolności kredytowej.
#3: Weź współkredytobiorcę lub poręczyciela
Współkredytobiorca ze zdolnością kredytową w oczach banku ratuje nasz kiepski wynik. To samo dzieje się w przypadku poręczyciela, który podejmie się wzięcia odpowiedzialności za nasz kredyt.
#4: Skorzystaj z dodatkowych produktów banku
W zamian za zakup ubezpieczenia do kredytu, bank często oferuje preferencyjne warunki – niższe oprocentowanie lub obniżkę marży. Pomocne może okazać się posiadanie konta w banku, w który staramy się o kredyt – w ten sposób bank zobaczy, że posiadamy regularne wpływy na konto oraz, że terminowo spłacamy swoje zobowiązania.
Szukasz kredytu bez zaświadczeń? Tutaj dowiesz się więcej»
#5: Wybierz raty równe
Warto wybrać tzw. raty równe. W przeciwieństwie do rat malejących, równe nie wymagają dużego “wkładu” z naszej strony na początku. Pierwsza rata z malejących jest dużo wyższa, a bank może odmówić nam kredytowania po przeliczeniu, że na tak wysoką ratę nas zwyczajnie nie stać, i bez znaczenia jest tu fakt, że pozostałe będą niższe.
#6: Wydłuż okres kredytowania
Wygodnym i popularnym sposobem jest wydłużenie okresu kredytowania – raty będą wtedy niższe. Warto przekalkulować z doradcą dostępne okresy kredytowania i ich wpływ na wysokość raty.
#7: Zamknij karty i rachunki odnawialne
Jeśli możesz, zrezygnuj z kart kredytowych czy kredytu odnawialnego na rachunku – wszystko to obniża naszą zdolność kredytową. Dla banku to otwarta linia kredytowa, z której w każdym momencie możemy skorzystać i która może drastycznie zmienić możliwości spłaty kredytu, o który się staramy.
#8: Płać w terminie
Pamiętaj, żeby płacić wszelkie rachunki i raty kredytu w terminie. Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje każde spóźnienie powyżej 30 dni w spłacie dotychczasowych pożyczek- wtedy nasza wiarygodność dla banku spada. Dla kredytobiorców w lepszej sytuacji korzystne z pewnością okaże się spłacenie zobowiązań przed terminem – wcześniejsza spłata poprawi naszą zdolność kredytową o oczach instytucji finansowej. Masz kredyt, ale nie masz możliwości spłacić go przed terminem? Nie dyskwalifikuje Cię to ze starań o kolejny, ale pamiętaj, że dla banku oznacza to comiesięczne raty, które obniżają twoją zdolność.
Brak historii gorszy od złej historii?
Pamiętajmy, że zła historia kredytowa jest równie niekorzystna, co jej całkowity brak – osoby bez historii kredytowej są traktowane jako kredytobiorcy podwyższonego ryzyka. Zła historia kredytowa spowodowana licznymi opóźnieniami w płatnościach często dyskwalifikuje nas już na starcie stara. Aby poprawić naszą wiarygodność w oczach banku można również zaciągnąć kredyt konsumencki na małą kwotę, albo wziąć żelazko na raty i spłacać w terminie.