Tanio kupić mieszkanie to dopiero sukces. Jak to zrobić?

, , , ,

Chcesz tanio kupić mieszkanie, ale ceny na rynku nieruchomości spędzają ci sen z powiek? Cudów przed tobą nie odkryjemy – ceny mieszkań na rynku polskim są niezwykle różnorodne, a ich wysokość kształtuje wiele czynników, z lokalizacją na czele. Można jednak przemyśleć kilka rozwiązań, które sprawią, że wymarzone mieszkanie będzie tańsze.

Tanio kupisz mieszkanie… z wyprzedaży

Przedsprzedaż i wyprzedaż to dwa sposoby na zakup mieszkania w obniżonej cenie. Pierwsze rozwiązanie jest dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na (co najmniej) kilkunastomiesięczny czas oczekiwania. Dlaczego aż tyle? Bo kupujesz wizualizację mieszkania, najpewniej w budynku, który jeszcze nie stoi. Deweloper przygotowuje wizualizację swojej inwestycji, a kupujący decyduje się zakupić wirtualną wersję mieszkania. Taki przedwczesny zakup “w ciemno” wiąże się z atrakcyjną ceną – jest to interesująca propozycja dla osób, które chciałyby zamieszkać w ciekawej lokalizacji, a jednocześnie nie będą przepłacać za metr kwadratowy mieszkania.

Jeśli natomiast nie zależy nam na określonym piętrze czy układzie mieszkania, możemy poczekać na wyprzedaż w konkretnej inwestycji. Wyprzedaż ostatnich sztuk to okazja by kupić nowe lokum, dostępne od ręki oraz często w obniżonej cenie. To jednak także wymagające rozwiązanie, z uwagi na to, że takie oferty dostępne są przez chwilę jedynie. Ponadto, żeby nikt nas nie ubiegł, warto mieć przygotowaną odpowiednią sumę pieniędzy.

Taniej na parterze i poddaszu

Przyjęło się uznawać, że mieszkania na parterze są tańsze. Z regułu wciąż tak jest, jednak w przypadku inwestycji które zamiast balkonów oferują prywatne ogródki czy tarasy, ta zasada nie ma zastosowania. Wciąż jednak, warto sprawdzać ceny w zależności od piętra, na którym się znajdują. Jeśli natomiast nie masz wygórowanych oczekiwań co do inwestycji, miejsca i piętra, warto rozważyć zakup poddasza, w starszym budownictwie. Ich ceny są dużo mniejsze, a odpowiednia adaptacja może sprawić, że staną się one o wiele ciekawszym miejscem do życia.

Tani kredyt czy gotówka?

Na sposobie finansowania też można “oszczędzić”. Okazyjne mieszkanie można kupić za gotówkę – nieruchomość nabyta w ten sposób będzie tańsza w dłuższej perspektywie. Warto też prześledzić oferty kredytów hipotecznych – te różnią się prowizją i marżą. Nie zapominaj, że (oczywiście w granicach rozsądku) możesz negocjować cenę, czy warunki.