Zobacz koszt pożyczki
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla produktu „Pożyczka Długoterminowa” wynosi 9,81%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.600,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 5.063,68 zł, oprocentowanie stałe 0,00%, całkowity koszt kredytu 463,68 zł (w tym: prowizja 347,76 zł, odsetki 0,00 zł, opłata przygotowawcza 115,92 zł), 24 miesięczne raty: 23 pierwsze miesięczne równe raty w wysokości po 210,99 zł., ostatnia 24 miesięczna rata w wysokości 210,91 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.04.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Co to są inwestycje kapitałowe?

W Polsce coraz bardziej rozwija się trend na budowanie zysku pasywnego. Wiele osób usiłuje swoich sił w próbach pomnażania posiadanego kapitału poprzez różne oferty serwowane nam przez banki, pieczołowicie dostosowane do indywidualnych oczekiwań. Inną możliwością są inwestycje kapitałowe.

Co to są inwestycje kapitałowe?

Jak sama nazwa wskazuje, polegają one na kupnie jakiegoś większego dobra materialnego lub jego części, np. nieruchomości, przedsiębiorstwa i czerpania z jego prowadzenia korzyści. Inwestycje kapitałowe mogą mieć miejsce zarówno na rynku publicznym, jak i niepublicznym.

Rodzaje inwestycji kapitałowych

Osiągnięcie sukcesu dzięki inwestycjom kapitałowym nie jest wcale prostym zadaniem. W tym przypadku musimy nieco głębiej pomyśleć nad tym, w co zainwestować i dogłębnie poznać rynek oraz jego potrzeby. Kupno aktywu gospodarczego to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć umiejętnie wykorzystać daną przestrzeń. Sposobów na jej zagospodarowanie jest wiele: choćby przez wynajem dla firmy szukającej siedziby, czy otworzenie własnego przedsiębiorstwa. To tylko podstawowe przykłady. Metod eksploatacji jest naprawdę wiele i ograniczenie stanowi tu jedynie głowa inwestora.

Jak zatem osiągnąć sukces? Opieram się tu na najprostszym przykładzie otworzenia własnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim, Twoje przedsiębiorstwo musi wyróżniać się na rynku, czyli oferować taki produkt, na który jest duży popyt i będziesz miał pewność jego sprzedaży. Brnięcie w branżę, gdzie istnieje już duża konkurencja wydaje się być bezsensowne, gdyż ciężko nowo powstałej firmie wybić się spośród innych, które mają już swoją opinię na rynku. Trafienie w sedno przynosi nie tylko długoterminowe zyski inwestorowi, lecz także przyczynia się do rozwoju państwa, gdyż dany aktyw gospodarczy musi przecież zatrudnić nowych pracowników, co przyczynia się do likwidacji bezrobocia, a także większych wpływów do budżetu danego kraju. Oczywiście, to tylko jedna z wielu możliwości. Każdy inwestor może mieć swój własny plan, wizję na odpowiednie wykorzystanie swojego aktywu. Równie dobrze można zakupić sieć nieruchomości i wynająć je sklepom, czy innym placówkom po określonej, miesięcznej stawce. Wtedy jednak trzeba doliczyć element ryzyka, czy jakiegoś niepowodzenia, o którym kilka słów poniżej.

Inne opcje inwestycji kapitałowych

Inwestycje kapitałowe nie ograniczają się jedynie do kupna aktywu gospodarczego, czy innych nieruchomości, które w przyszłości mają przynosić nam długoterminowe zyski. Pieniądze te można także użyć do nabycia obligacji, złota lub walut i aktywnie śledzić wszystkie działania rynkowe. Gdy zapotrzebowanie na daną „akcję” wzrośnie, a wraz z nią cena, będzie można odnieść całkiem spore korzyści na sprzedaży. Wiąże się to jednak z początkową inwestycją dużych sum, które czasem mogą nie zwrócić się w zadowalającym stopniu, a niekiedy nawet wcale. I wówczas można tylko liczyć starty. Niestety, ale w życie inwestora wpisane jest ryzyko, z którego musi doskonale zdać sobie sprawę – w innym wypadku niech nie decyduje się w ogóle na wchodzenie w świat inwestycji. Jeśli ktoś obawia się tych praw rynkowych, niech ulokuje swój kapitał jako długoterminowy depozyt bankowy. Zyski będą mniejsze, ale pewne i co ważniejsze, nie będzie wymagana żadna własna ingerencja w te środki.

Inwestowanie dla zaawansowanych

Osoby, które śledzą giełdy, rynki od kilku lat i doskonale znają ich specyfikę mogą pokusić się o głębsze zagłębienie w inwestycje kapitałowe. Istnieje wiele strategii, mniej lub bardziej znanych, których celem jest przynoszenie zysku. Można je podzielić na metody agresywne i defensywne, które jak sama ich nazwa wskazuje, cechują się różnymi poziomami ryzyka, jak i zysku. Wszystkie inwestycje rządzą się jednymi wspólnymi planami: im większą kwotą obrócisz, tym więcej zyskasz i im większy stopień zagrożenia utraty środków, tym atrakcyjniejsza kwota do zgarnięcia.

Podsumowując…

Nie da się krótko zdefiniować inwestycji kapitałowych. Różnorodnie można do nich podchodzić i je wykorzystywać. Oczywistą sprawą jest jednak to, że aby interesować się tą częścią rynku należy posiadać pewną sumę pieniędzy, którymi będzie można swobodnie obracać. Inwestycje kapitałowe mogą przyjmować wiele form, więc generalnie wszystkie opcje, w których używamy naszych środków jako depozytu, by w miarę upływu czasu zwróciły nam się zwielokrotnione są do nich zaliczane. Kreatywny umysł, znajomość specyfiki funkcjonowania gospodarki to także bardzo przydatne umiejętności i mogą pomóc, zwłaszcza młodym inwestorom. Jeśli jednak obawiasz się podjąć ryzyko takiej inwestycji, sprawdź bezpieczniejsze formy inwestowania, takie jak korzystne lokaty.