Jak i w co dobrze zainwestować 5 000 zł?

Inwestowanie własnych oszczędności należy do czynności koniecznych, gdyż kwota, która bezczynnie leży na rachunku bankowym, traci na swojej wartości przez inflację.

Jednak zanim w cokolwiek postanowimy włożyć swoje pieniądze, musimy zapoznać się z ofertami banków oraz innych firm finansowych. Wybór odpowiedniego instrumentu inwestycyjnego zadecyduje o naszych potencjalnych zyskach. A więc w co zainwestować 5000 zł?

W co zainwestować 5000 zł?

Na początku sam musisz ustalić jakie ryzyko chcesz podjąć, oraz czy całą sumę zamierzasz wpłacić do jednego źródła, czy kilku w celu zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Inwestycje dzielą się na bezpieczne oraz ryzykowne. Inwestycje bezpieczne pozwalają osiągać małe profity, natomiast te obarczone sporym ryzykiem utraty części kapitału, generują potężne zwroty nawet i w krótkim okresie czasowym.

Lokaty bankowe

Najpopularniejszy w Polsce model pomnażania oszczędności. Każdy wie w jaki sposób one funkcjonują, lecz nie każdy potrafi znaleźć tą która będzie najkorzystniejsza. Lokaty pozwalają nam zarobić zaledwie kilka procent w skali roku. Nie jest to zbyt wiele, ale mamy pewność, że owa inwestycja jest jak bardziej bezpieczna z racji gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zobacz nasz aktualny ranking lokat bankowych.

Fundusze inwestycyjne

Kwota ta pozwala jak najbardziej na inwestowanie w kilka funduszy inwestycyjnych. Część najlepiej włożyć w fundusze ze stałym bezpiecznym wzrostem. Kolejną część można przeznaczyć na fundusze z wysokim ryzykiem utraty kapitału, ale i również z możliwością zaliczenia ponadprzeciętnych rezultatów zyskownych. Fundusze te lokują nasz kapitał w akcje giełdowe spółek lub na rynku walut czy surowców mineralnych. Zanim wybierzemy jakikolwiek z nich, musimy dokładnie prześledzić ich historię związana z generowaniem rocznych stóp procentowych. Nie warto inwestować w fundusze, które od dłuższego czasu notują starty. Ciekawą odmianą są również fundusze parasolowe, które większą część powierzonego im kapitału lokują w bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak obligacje, natomiast resztę (ok.15%) pomnażają na rynku wysokiego ryzyka. Dzięki takiemu zabiegowi, nasz kapitał jest bezpieczny.

Pożyczki Social Lending

Pożyczki społecznościowe to idealne rozwiązanie dla osób z pewnym zasobem oszczędności. Na czym jednak to polega? Otóż są platformy internetowe, które umożliwiają pożyczanie różnych kwot pieniężnych od osób prywatnych. Jeżeli ty posiadasz wolne 5000 zł to możesz za pomocą portalu np. kokos.pl wystawić aukcję z możliwością pożyczki np. 5 razy po 1000 zł. Sam ustalasz oprocentowanie oraz czas trwania umowy. Każda zainteresowana osoba, może pożyczyć od Ciebie te pieniądze. Spłata rat będzie się obywać pod patronatem portalu. Zanim, jednak ktokolwiek skorzysta z Twojej oferty, będzie on sprawdzony przed właścicieli serwisu pod kontem wypłacalności. Dzięki temu będziesz miał pewność co do tego, że nie zostaniesz oszukany.

Inwestowanie w złoto

Złoto to kruszec, który jest w pełni odporny na inflację. Jego wartość może delikatnie spadać, ale nigdy nie spowoduje jakiegoś wielkie krachu w postaci kilkudziesięciu procentowego spadku na wartości. Dlaczego tak się nie stanie? Gdyż na Ziemi występuje ograniczona ilość owego surowca. Z racji jego szlachetności oraz względnej rzadkości – staje się coraz cenniejszy.

Aby zainwestować w złoto możemy sami zakupić sztabki od NBP lub prywatnego dewelopera. Za 5000 zł nie jesteśmy w stanie zakupić jakiejś wielkiej ilości. Nie mniej jednak będzie ona wystarczająca do uzyskania kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu procentowego zwrotu w dłuższym okresie czasowym.

Inną formą inwestycji w złoto okazuje się nabywanie monet bulionowych nie posiadających wartości kolekcjonerskich. Wraz ze zwrotem wartości złota na rynku surowców, nasze monety również zyskują. Przeczytaj też nasz osobny artykuł o inwestowaniu w złoto.

Podsumowując -w co inwestować?

Pytanie w co zainwestować 5000 zł, już nie powinno Ci brzmieć obco. Wymienione zostały tutaj tylko te najpopularniejsze metody inwestowania własnego kapitału. Istnieje jeszcze wiele innych możliwości, z których również warto skorzystać. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo inwestycji jest najważniejsze.

Źródło zdjęcia: Flickr.com, autor: Arek Olek