Jak inwestować w obce waluty?

Zainteresowanie kupnem obcych walut i ich sprzedaż w naszym kraju systematycznie rośnie. Inwestowanie w obce waluty jest kolejną popularną formą inwestowania własnych pieniędzy.

Czynników wpływających na ten stan rzeczy jest bardzo wiele. Przykłady można mnożyć. Najprostszym z nich jest choćby takie zagranie ekonomiczne, jak pobyt i praca za granicą, powrót do kraju i wymiana obcej waluty w momencie najwyższego jej kursu. Nawet dziecko zrozumie, że będzie z tego większy zysk. Jednak inwestycja w obce waluty to nie tylko ich kupno pieniędzy w kantorach, lecz także poszerzona oferta bankowa, jak np. możliwość zaciągnięcia kredytu, gra na giełdzie, lokowanie środków w różne fundusze itd. Co ważniejsze, cywilizacja wciąż posuwa się naprzód, więc możemy być pewni, że z biegiem czasu pojawią się nowe formy inwestycji w waluty obce.

Jak inwestować w obce waluty?

Podstawowa forma, czyli kupno i sprzedaż

Pierwszym i zarazem podstawowym sposobem inwestowania w waluty obce jest nic innego, jak zwyczajne kupowanie środków w momencie, gdy w kantorze kosztują najmniej i ich sprzedaż po wyższej cenie. Ta metoda nie wiąże się z większym ryzykiem, gdyż kursy oscylują względnie na stałym poziomie i jeśli po inwestycji w daną walutę jej cena w dalszym ciągu spada, nie ma co się przejmować, a cierpliwie czekać, aż wzrośnie do stanu wyższego, niż w dniu zakupu. Rozwiązanie to powinno być odpowiednie dla osób, które nie chcą, boją się lub z jakichś innych względów nie angażują się w grę na giełdzie, czy w inne metody, wymagające większej znajomości zasad funkcjonowania i potrzeb rynku. Ten rodzaj inwestycji charakteryzuje także względnie niski zysk, jeśli nie wyłożymy naprawdę dużych kwot. Przykładowo kupujemy 200 euro po cenie 4,10zł, co daje nam koszt 820zł wydatku. Na sprzedaż decydujemy się w momencie, gdy kantor skupuje walutę za przykładowo 4,15zł. Daje nam to kwotę 830zł, czyli praktyczny zysk wyniósł 10zł. Oczywiście, im więcej zainwestujemy, tym więcej korzyści odniesiemy. Warto także „polować” na możliwie najatrakcyjniejszą ofertą skupu waluty. Nie będzie to trudne, gdyż dostęp do aktualnych kursów tych najbardziej znanych jest ogólnodostępny. Dodam jeszcze, że nie trzeba ograniczać się jedynie do jednej, określonej waluty. Można spróbować obracać kilkoma jednocześnie lub powierzyć swój kapitał funduszom inwestującym w waluty.

Jeżeli nadal nie wiesz jak inwestować w waluty lub powyższe sposoby ci nie odpowiadają – przeczytaj dalszą część artykułu.

Kredyt – kłopoty, czy ulga?

Inną opcją, związaną z obracaniem obcych walut jest możliwość zaciągnięcia kredytu w danej jednostce. Kredyt w innej walucie to również inwestycja, która pozwala zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych . Opcja ta niestety wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem. Nie można bowiem dokładnie przewidzieć, jaki będzie kurs za kilka tygodni, miesięcy, a co dopiero gdy zaciągamy kredyt kilkuletni! Oczywiście, w telewizji, Internecie dostępne są krzywe przewidywań, prognoz stawki danej waluty, jednak nie wolno bezgranicznie im ufać, gdyż sytuacja na rynku zmienia się w szybkim tempie i rzeczywista stawka może być kompletnie inna niż wcześniejsze założenia. Taka sytuacja miała niedawno miejsce, jeśli chodzi o frank szwajcarski, który mocno poszybował w górę i był to nie lada kłopot dla osób spłacających kredyt w tej walucie, gdyż rzeczywista suma do zapłaty, w przeliczeniu na złotówki była o wiele wyższa niż to, co zakładali. Z drugiej strony jednak, jeśli ktoś ma po prostu szczęście i trafi w odpowiedni moment, może sporo zaoszczędzić. Czy warto zatem godzić się na takie ryzyko? To już kwestia indywidualnego podejścia do sprawy.

Ciekawą opcją są także giełdy internetowe – Forex czy Plus500. Charakteryzują się one tym, iż są programami o wysokim stopniu ryzyka, jednak korzyści materialne są równie do tego adekwatne. W jednej chwili można sporo zyskać lub stracić, a wysokie dźwignie finansowe powodują, że nawet małe zmiany kursu danej waluty są mocno odczuwalne po kieszeniach – pozytywnie albo negatywnie.

Podsumowując…

Pisząc o inwestycjach w obcej walucie należy zwrócić uwagę, że ich powszechność coraz bardziej wzrasta. Dywagacje na temat wstąpienia Polski do strefy euro dodatkowo podnoszą ich zainteresowanie w naszym kraju. Jeśli ktoś posiada jakieś zaplecze finansowe i liczy, że los uśmiechnie się do niego, może spróbować swych sił w inwestowaniu w obce waluty. Teraz już znasz kilka sposobów na to jak inwestować waluty w obecnych czasach. Jeżeli nie boisz się strat, a twój portfel inwestycyjny jest odpowiednio zdywersyfikowany, możesz podjąć ryzyko gry na giełdzie kursów walut. Dzięki tej metodzie możesz w szybki sposób pomnożyć dostępny kapitał. Jeśli jednak obawiasz się ryzyka i szukasz bezpiecznego sposobu pomnażania pieniędzy, skorzystaj z dobrych lokat bankowych.