Obligacje czy lokaty – co się bardziej opłaca?

Lepiej inwestować w obligacje czy w lokaty oszczędnościowe?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wady i zalety inwestowania w lokaty i obligacje emitowane przez Skarb Państwa wyglądają następująco:

Lokaty bankowe:

Plusem z pewnością jest wyższe od obligacji oprocentowanie, szczególnie promocyjnych ofert. Na najlepszych lokatach zarobimy więcej, ale jest jeden haczyk – banki często stawiają ograniczenia w postaci maksymalnej kwoty lokaty. Parametry depozytu są znane już na początku. Wiadomo, kiedy odzyskamy pieniądze i ile ich będzie. Bezpieczeństwo – zabezpieczeniem lokat jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w razie problemów wypłaci klientom środki (do sumy 100 tys. euro). Szeroki wybór instytucji – lokatę można założyć w ponad 30 bankach komercyjnych oraz ponad 570 bankach spółdzielczych. Większość z nich oferuje dostęp przez bankowość internetową.

Minusem może być to, że wysokie oprocentowanie lokat jest gwarantowane na stosunkowo krótki czas. W okresach większego zapotrzebowania banków na kapitał oferują one wyższe oprocentowanie, z czasem oferta staje się gorsza. Przedłużenie lokaty po jej wygaśnięciu na kolejne okresy wiąże się z innym (często gorszym) oprocentowaniem. Brak możliwości wycofania kapitału wraz z odsetkami przed ustalonym terminem (ryzyko utraty odsetek). Ceną za bezpieczeństwo powierzonych środków jest mało atrakcyjne oprocentowanie ( w porównaniu z szansami, jakie stwarza np. giełda akcji).

Obligacje skarbowe:

Plusami są, między innymi większa elastyczność, jeśli chodzi o wycofanie środków wraz z odsetkami. Kilka opcji do wyboru – w ofercie adresowanej do inwestorów indywidualnych znajdują się obecnie cztery typy obligacji skarbowych, które można podzielić według kryterium terminu ich zapadalności. Nabywcy mają do wyboru papiery: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Oprocentowanie obligacji może być stałe, zmienne lub indeksowane do inflacji (wariant zależy od terminu zapadalności), co stwarza szansę dopasowania do indywidualnych potrzeb. Bezpieczeństwo – zabezpieczeniem jest Skarb Państwa, który odpowiada całym majątkiem. Dostępność – można je kupić w ponad 1 tys. placówek Banku PKO BP (oraz w jego domu maklerskim), przez telefon lub przez internet.

Minusem jest oprocentowanie niższe niż lokaty.

Zagłębiając się w szczegóły widać, że trudno zadecydować, co wybrać. Rozsądną decyzją może być dywersyfikacja portfela, warto więc rozważyć podział kapitału na dwie części: połowa na lokatę i druga na obligacje skarbowe.