Podatki są i będą, dopóki będą żyć ludzie. Od kilku lat w Polsce płacimy podatek od dochodów kapitałowych, tzw. „podatek belki”. Podatek od dochodów kapitałowych, a więc lokat, obligacji, przychodów z giełdy i funduszy inwestycyjnych. Czy da się go uniknąć?
Jeszcze nie tak dawno udawało się bardzo łatwo uniknąć podatku Belki wystarczyło założyć lokatę jednodniową lub konto oszczędnościowe z codziennym naliczaniem odsetek. Obecnie sytuacja jest już bardziej skomplikowana i w większości przypadków pozostaje zapłacić podatek od zysków z konta oszczędnościowego czy lokaty, zresztą ten podatek jest odejmowany od kwoty odsetek automatycznie, przez bank. Podatek od konta oszczędnościowego (od dochodów kapitałowych) wynosi 19%.
Czy są możliwości inwestycji bez podatku Belki?
Banki i instytucje finansowe intensywnie poszukują takich rozwiązań, by klient nie musiał płacić tego podatku. Jest to dla banków silne hasło marketingowe np. „lokata bez podatku belki”. Jednak obecnie są 3 główne możliwości inwestycji, które nie związane będą z zapłatą podatku od dochodów kapitałowych. Jednak zanim do nich przejdziemy, chciałbym uczulić na jeden fakt. Banki przygotowując oferty w których stosuje się obejście podatkowe, często oferują słabsze warunki na takie produkty, niż ich zwyczajne odpowiedniki . Czyli jak zwykle trzeba sobie zawsze policzyć przed podjęciem decyzji co jest bardziej opłacalne.
Oto i 3 sposoby na ominięcie podatku Belki:
-
Inwestować źle i stracić pieniądze
Jeżeli nie będzie dochodu to nie będzie podatku, oczywiście żaden inwestor nie oczekuje takiego potoczenia się spraw, jednak trzeba pamiętać, że niektóre inwestycje są obarczone ryzykiem
-
Korzystać z IKE
IKE czyli indywidualne konta emerytalne . Wpłaty na IKE są ustawowo zwolnione z opodatkowania, jednak wtedy gdy środków zgromadzonych na tym koncie nie wypłaci się przed 60 rokiem życia!
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 listopada 2012 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w roku 2013 wysokość kwoty wpłat na IKE w roku 2013 wynosi 11 139 zł.
Na rynku jest dużo instytucji oferujących IKE. Jednak jak da się zauważyć, indywidualne konta emerytalne są przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do oszczędzania na naszą przyszłą emeryturę.
Jest jeszcze jeden, dość kontrowersyjny sposób – polisolokaty.
-
Polisolokaty
Polisolokaty to ubezpieczenie na życie (którego funkcja jako ubezpieczenie jest znikoma), mające na celu wypłatę świadczenia, po 6, 12 lub więcej miesięcy – za tzw. dożycie. Tego typu świadczenie nie jest zyskiem kapitałowym i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu. Obecnie jest to ciągle bezpieczny sposób inwestycji, jednak można się spodziewać, że tak jak w przypadku lokat jednodniowych tak i tutaj ustawodawca znajdzie sposób by ograniczyć ten proceder.
Podsumowując szukając dobrych inwestycji można skorzystać z kilku możliwości pozwalających na uniknięcie podatku. Warto też się rozejrzeć za możliwościami inwestycji dającej bezpieczny zwrot z kapitału, na tyle duży, by nawet po zapłaceniu 19% podatku, pozostałe 81% odsetek wynagrodziło nam naszą inwestycję. Aby porównać takie inwestycje, warto skorzystać z eksperckiej wiedzy doradców z lepszaoferta.pl, mając dostęp do dziesiątek ofert z pewnością doradzą opłacalną inwestycję. Co jest równie istotne, inwestycja będzie dobrana idealnie do potrzeb i możliwości osoby szukającej miejsca na ulokowanie swoich oszczędności.