W ten sposób nigdy nie oszczędzisz!

, , ,

Oszczędzasz i oszczędzasz, a do założonego celu ciągle daleka droga? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które stoją na drodze do odłożenia upragnionej kwoty. Oto TOP 5 najczęstszych błędów w oszczędzaniu.

#1: Nie planujesz budżetu

Brak rozpracowanego i zaplanowanego budżetu powoduje, że wydajesz wszystkie pieniądze, jakie masz. Dobrze jest wiedzieć, jaką część  środków znajdujących sie na Twoim koncie musisz wydać na zobowiązania i koszty życia, a ile z nich wydajesz na przyjemności. Jeśli często dajesz się ponieść emocjom, nie potrafisz odmówić sobie promocji, powinieneś wyznaczyć sobie kwotę, którą możesz wydać i pilnować, by nie zmieniać jej wysokości.

#2: Ten sam bank od lat

Przyzwyczajenie do jednej instytucji finansowej, najczęściej wynika z lenistwa oraz bezpodstawnych obaw. Obecnie banki traktują lepiej swoich nowych klientów, niż tych wiernych z długą historią. Sprawdzaj i porównuj oferty, a z pewnością uda Ci się znaleźć wiele pomocnych rozwiązań, na które nie mógłbyś liczyć, posiadając produkty tylko w jednej instytucji.

#3: Oszczędzasz tylko w jeden sposób

Masz świnkę skarbonkę? To świetnie. Przyznaj, że zdarza Ci się z niej wyjmować. O ile łatwiej byłoby rozłożyć środki i część z nich wpłącić na konto oszczędnościowe, gdzie będą powoli rosnąć, lub na lokatę. Decyzja o ulokowaniu środków w jednym miejscu nie jest zła, ale rozsądniej (i z pewnością skuteczniej) jest rozlokować je w kilku miejscach, a nawet instytucjach.

#4: „Podkradasz” na koniec miesiąca

Mierz siły na zamiary! Przecenianie swoich możliwości finansowych, to bardzo częste zjawisko przy planowaniu budżetu i oszczędności. Jeśli zdecydowałeś się już na konkretny produkt, na którym Twoje pieniądze będą odpowiednio pracowały, ustal jaką kwotę realnie możesz odkładać. Podejmując tę decyzję unikniesz „podkradania” oszczędności z końcem miesiąca.

#5 Odkładasz „w kratkę”

Brak konsekwencji może zrujnować nawet najlepiej zaplanowaną strategię. Tak dzieje się również w przypadku zarządzania pieniędzmi. Ustalasz kwotę, którą będziesz odkładał, wybierasz najlepszy dla siebie produkt znaleziony po wnikliwej analizie oraz możesz pochwalić się już znajomym, że nic Cię nie zaskoczy bo oszczędzasz regularnie. Jednak zdarza Ci się wybierać z konta oszczędnościowego małe kwoty kilka razy w miesiącu, a w związku z tym ponosisz koszty. Dokonując takich czynności zaczynasz tracić.

Oszczędzanie łatwo zaplanować, trudniej rozpocząć, a jeszcze ciężej wytrwać w postanowieniu konsekwentnie. Wyeliminowanie często popełnianych błędów, których wyeliminowanie pozwoli mieć większy wpływ na wysokość naszych oszczędności.  Pamiętaj, że oszczędzanie wcale nie musi oznaczać odmawiania sobie przyjemności na każdym kroku. Oszczędzanie to trudna sztuka, szczególnie przy niewysokich wpływach, ale nawet wówczas, nie jest to niemożliwe.

Szukasz lokaty dla siebie? Przejdź do porównania najlepszych lokat na rynku»