5 sposobów na tańsze Święta!

, ,

Przyznajmy szczerze – kto myśli o świętach już w połowie roku? Perspektywa końca roku jest odległa, a i inne wydatki nadszarpują nasz budżet. Trudno w tym czasie zaoszczędzić cokolwiek, a tym bardziej odkładać pieniądze z myślą o Bożym Narodzeniu. Dlatego większość z nas ratuje się pożyczką na święta.

Jeśli w tym celu sięgamy po usługi firm pozabankowych możemy liczyć, że pieniądze dostaniemy dużo szybciej niż w banku i bez zbędnych formalności. Co więcej, będąc nowym klientem danego pożyczkodawcy, pieniądze na święta możemy otrzymać także bez dodatkowych opłat.

Czytaj więcej: Top 7 chwilówek na Święta!

Święta bez pożyczki? Spróbuj tych sposobów

#1 Spisz wydatki

Planowanie wydatków z pewnością pozwoli nam je kontrolować. Brak kontroli nad tym, na co i ile wydamy, może dotkliwie odbić się na portfelu. Usiądźmy z kartką i ołówkiem, by wypisać wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki: podarunki, artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania potraw, dekoracje świąteczne, koszt podróży do znajomych lub krewnych. Koniecznie wpiszmy orientacyjne ceny wypisanych rzeczy. Podliczmy koszty i sprawdźmy, czy możemy je bez większych problemów ponieść. Jeśli okaże się, że przekraczają one nasze możliwości finansowe zastanówmy się, czy możemy z czegoś zrezygnować.

#2 Trzymaj się listy zakupów

Na zakupy tylko z listą i tylko tam, gdzie ceny produktów żywnościowych są niższe. Warto wybrać się do sieci handlowych, dyskontów, które oferują wiele produktów w promocyjnych cenach. Nawet jeśli na każdym produkcie zaoszczędzimy tylko kilka złotych, to w sumie może się okazać, że zaoszczędziliśmy całkiem pokaźną kwotę.

#3 Im wcześniej, tym taniej

Przed świętami ceny zawsze idą w górę, a zakupowe szaleństwo w sklepach przed samą Wigilią może skłaniać nas do wzmożonego kupowania. Warto też zastanowić się, jakie produkty można kupić wcześniej, bo mają długi okres przydatności do spożycia lub można je zamrozić. Upominki i prezenty też możemy kupować dużo wcześniej i przechować je w ukryciu aż do świąt. Zastanówmy się także, czy na pewno wszystkich najbliższych musimy obdarowywać prezentami. Może warto w tym roku dać upominki tylko najmłodszym, albo zrobić losowanie, aby każdy z członków rodziny, znajomych postarał się o prezent tylko dla jednej osoby.

#4 Dziel się i opłatkiem i zadaniami

Jeśli wiemy, że odwiedzą nas znajomi, krewni, możemy się z nimi umówić, że każdy przyniesie jakąś potrawę przygotowaną osobiście. Dzięki temu zaoszczędzimy i czas i pieniądze, które poświęcilibyśmy na przygotowanie dań dla wszystkich gości.

A za rok?

#5 Mniejsze zakupy z większym wyprzedzeniem

Świąteczne wydatki możemy też systematycznie finansować z bieżącej wypłaty. Możemy np. część świątecznych zakupów zrobić w listopadzie, a pozostałe rzeczy kupić w grudniu. W ten sposób nie nadszarpniemy zbytnio naszego miesięcznego budżetu, a i wybór produktów będziemy mieć zdecydowanie większy. Takie zakupy na raty zaoszczędzą nam też stania w długich kolejkach i nerwów z tym związanych.