Minął termin spłaty? Sprawdź, czy możesz rozłożyć dług na raty

, , ,

Niektóre firmy pożyczkowe skłonne są rozłożyć zadłużenie na raty. Po upływie terminu spłaty, firma pożyczkowa rozpoczyna procedurę windykacyjną. Najpierw są to smsy, maile i telefony, potem także monity wysyłane pocztą. Każde takie upomnienie kosztuje, zgodnie z cennikiem zawartym w umowie pożyczkowej. Do tego należy doliczyć odsetki za każdy dzień zwłoki. Szybkie podjęcie działań w celu porozumienia się z pożyczkodawcą, znacznie obniży ostateczny koszt, który przyjdzie spłacić.

„Nie spłaciłem pożyczki. Co teraz?”

Nasi czytelnicy często kierują do nas podobne pytania. W takiej sytuacji, najgorsze co można zrobić, to udać, że nie ma problemu i zwlekać. Im dłużej zwlekamy z oddaniem pożyczonych pieniędzy, tym więcej będzie kosztować pożyczka. Dlatego właśnie, jeśli już zdarzy się, że nie będziemy w stanie zwrócić pożyczki zgodnie z umową, i nie skorzystamy z opcji przedłużenia okresu spłaty, trzeba jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą i podjąć negocjacje. Jednym z powszechnych i dopuszczalnych rozwiązań jest rozłożenie długu z tytułu pożyczki online na raty. Ta możliwość występuje w umowach firm pozabankowych, czasem nazywana jest „nowym harmonogramem spłaty” albo „nowym planem spłaty”.

Czytaj więcej: Mała pożyczka, duże zadłużenie?

Gdzie rozłożysz dług na raty?

Pójście na rękę i wydanie pozytywnej decyzji o ratalnej spłacie pożyczki po terminie, uzależnione jest od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy. Wnioskując o spłatę w ratach można spotkać się z odmową. Poniżej zestawiamy kilka popularnych firm pożyczkowych, które, zgodnie z dostępnymi w sieci czy w swoich serwisach zapisami,  przewidują wyznaczenie nowego harmonogramu spłaty. Zaznaczamy, że informacje są poglądowe, każdy bowiem przypadek zadłużenia jest rozpatrywany indywidualnie, a szczegóły i koszty refinansowania dostępne są profilu klienta lub/oraz w umowie

Vivus

Zgodnie z umową ramową, pożyczkodawca na wniosek klienta wyznacza nowy plan spłat (wysyła go do pożyczkobiorcy pocztą i mailowo), czyli nowe porozumienie zawarte po terminie spłaty pożyczki. Vivus popiera prowizję w wysokości 20 proc. kwoty kapitału pożyczki pozostałego do spłaty na dzień zawarcia planu spłat. Aby przedłużyć termin spłaty pożyczki należy, uprzednio dokonać wpłaty prowizji, której wysokość wskazana jest na profilu klienta. Informację o wysokości prowizji możesz uzyskać także mailowo lub telefonicznie.

Aasa

W przypadku kłopotów ze spłatą pożyczki należy jak najszybciej skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, w celu znalezienia dogodnego rozwiązania. Zmiana harmonogramu spłaty pożyczki jak również wydłużenie okresu kredytowania w Aasie jest darmowe (zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji dostępną w serwisie).

Szybka Gotówka

W przypadku pojawienia się problemów ze spłatą pożyczki, proponujemy naszym klientom wygodną możliwość refinansowania pożyczek na okres 7, 14 lub 30 dni. Refinansowania należy dokonać do momentu nastąpienia terminu spłaty pierwotnej pożyczki. W tym celu należy zapłacić opłatę za refinansowanie pożyczki.

Credy

Ten kredytodawca, odpowiednio wcześniej poinformowany, może zaproponować Ci inny termin spłaty zobowiązania, jednak wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami finansowymi – opłatą za nieterminową spłatę, która może wynosić od ok. 20 zł do 200 zł. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w Ogólnych Warunkach dołączonych do Umowy Pożyczkowej.

Alfa Kredyt

O rozłożenie długu z tytułu pożyczki online mogą starać się również klienci Alfa Kredyt, ale jedynie w przypadku, gdy mają co najmniej 35 dni opóźnienia. W tym celu należy złożyć odpowiednią dyspozycję poprzez Profil Klienta na stronie pożyczkodawcy, podpisać umowę i aneks do umowy, odesłać ją do firmy pozabankowej i uiścić prowizję w wysokości 20 proc. pożyczki.

Ekspres Kasa

Klient tego pożyczkodawcy może samodzielnie wybrać ilość miesięcznych rat. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o nowy plan spłaty, klient musi uregulować pierwszą ratę w ciągu 30 dni po wysłaniu zatwierdzonego planu spłaty przez pożyczkodawcę. Ekspres Kasa pobiera prowizję w wysokości 20 zł doliczanej do każdej miesięcznej raty.

Indywidualne warunki dla każdego klienta?

Ostateczne warunki, od decyzji o zmianie harmonogramu regulowania zaległości po ilość rat i ich wysokość, zależą od indywidualnej sytuacji klienta. Zapisy o możliwości rozłożenia  zadłużenia w firmie pożyczkowej na raty powinny znaleźć się w umowie. Jeżeli taka informacja nie widnieje w umowie, a przedstawiciele firmy, pytani o taką możliwość unikają udzielenia konkretnej odpowiedzi, nie podpisujmy lepiej takiej umowy. Wszelkie ustalenia, także te dotyczące procedury w przypadku braku spłaty, powinny być znane obu stronom porozumienia.