Policz swoją zdolność!

, , ,

Nasza zdolność pożyczkowa może być różnie oszacowana, w zależności od instytucji finansowej, w której składamy wniosek o kredyt czy pożyczkę. Co Dlaczego? Bo każda z firm pożyczkowych i banki mają różne sposoby jej obliczania. Niestety, kryteria te były i będą tajemnicą.

Zdolność można wyliczyć samodzielnie

Każdy klient firmy pożyczkowej czy banku wolałby ze spokojem wypełniać wniosek o pożyczkę, wiedząc, że uzyska pozytywną decyzję. Niestety bardzo często zdarza się, że w odpowiedzi słyszymy, że kwota, o którą wnioskujemy, jest za wysoka.  Aby zminimalizować ryzyko odrzucenia wniosku można samodzielnie oszacować swoją zdolność pożyczkową.

Firma pożyczkowa odrzuciła Twój wniosek? Sprawdź dlaczego:
 Odrzucony wniosek o pożyczkę? Oto częste błędy

Źródło dochodu najważniejsze

Niezależnie od tego w jakiej instytucji finansowej wnioskujemy o dodatkowe środki – w banku czy firmie pożyczkowej – możemy mieć pewność, że pytanie o nasze stałe źródło dochodu padnie. Dla instytucji finansowej informacja o tym, czy jesteśmy zatrudnieni, czy też pobieramy rentę lub emeryturę ma ogromne znaczenie. Dosyć często osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej tj. umowy zlecenie lub umowy o dzieło obawiają się, że z tego powodu ich wniosek zostanie odrzucony. Warto więc sprawdzić jakie kryteria należy spełnić, aby mieć szanse na uzyskanie pożyczki w wybranej instytucji. Obecnie większość firm pożyczkowych udziela szybkich chwilówek oraz pożyczek ratalnych osobom zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, ale w bankach wciąż możemy spotkać się z odrzuceniem wniosku właśnie z tego powodu.

Jak szacować domowy budżet?

Aby móc oszacować swoją zdolność pożyczkową należy przede wszystkim oszacować, ile wolnych środków mamy w comiesięcznym budżecie. Najlepszym sposobem jest wypisanie najważniejszych kosztów:

  1. Opłaty związane z mieszkaniem – w obliczaniu zdolności kredytowej bardzo duże znaczenie ma to gdzie mieszkamy tj. czy wynajmujemy mieszkanie, czy spłacamy ratę kredytu, czy może mieszkamy z rodzicami;
  2. Koszty utrzymania – tutaj określamy wysokość miesięcznych wydatków, które przeznaczamy na zakupy spożywcze, rachunki za media;
  3. Raty i inne zobowiązania – jeśli posiadamy stałe (miesięczne lub inne) zobowiązania w postaci kredytów, pożyczek lub rat na sprzęt, to również warto obliczyć jaka cześć domowego budżetu idzie na poczet ich spłaty;
  4. Pozostałe wydatki – i tu jest miejsce na kwotę, którą przeznaczamy na swoje przyjemności takie jak wyjścia z przyjaciółmi oraz karnety na siłownię lub basen, bilety komunikacji itp.

Co dalej? Po przygotowaniu takiego małego zestawienia, powinniśmy już widzieć, jaka kwota zostaje nam co miesiąc – ewentualnie, możemy się zastanowić, co zrobić, by tych środków zostawało więcej (z których kosztów moglibyśmy zrezygnować, a które ograniczyć). Warto podejść do kwestii wyliczania wysokości miesięcznej raty z dystansem i wybrać taką kwotę, której spłata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Często lepiej jest rozłożyć zobowiązanie na dłuższy okres, bo dzięki temu zwiększamy szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach firmy pożyczkowe same proponują klientom inne rozwiązanie np. mniejszą kwotę pożyczki lub pożyczkę z dłuższym okresem spłaty, gdy widzą, że wniosek został odrzucony. Warto próbować.