Pożyczki bez BIK – kto ich udziela?

, ,

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, nierzadko spędza sen z powiek pożyczkobiorcom. Każdy, kto miał do czynienia z kredytem czy pożyczką, wie, że bez zapytania w BIK się nie obejdzie. Jakich informacji banki, a teraz także często firmy pożyczkowe, szukają w BIKu?

Jakie informacje trafią do BIK

Najprościej rzecz ujmując, zainteresowana instytucja zasięga w BIK  informacji na temat tego, jak idzie Ci spłata, lub też, jak poszły Ci spłaty poprzednich kredytów lub pożyczek. Pożyczkodawca (czy to bank, SKOK, czy parabank) na bieżąco informuje BIK o tym, jak Ci idzie. Robi to przynajmniej raz w miesiącu przez cały okres spłacania przez Ciebie kredytu. Biuro Informacji Kredytowej ze swojej strony dokładnie monitoruje Twoje spłaty, szczególnie odnotowując każde opóźnienie. Na tej podstawie bank jest w stanie ocenić Twoje umiejętności radzenia sobie z długami. I, żeby była jasność, nie chodzi tu o wieloletniej pętli zadłużenia, ale o każdy, nawet najmniejszy, kredyt.

Nigdy nie brałeś kredytu? Nie szkodzi, w BIK odnotowane są nie tylko dane dotyczące kredytów, ale też kart kredytowych i zakupów na raty. Jeśli natomiast faktycznie nigdy nie starałeś się o kredyt, nie miałeś chwilówki, kredytu, karty kredytowej czy nawet telewizora na raty, Twoich danych próżno szukać w BIK. Myślisz, że to lepiej? Niekoniecznie.  Nie mając żadnej historii w BIK jesteś anonimowy dla banków, które nie są w stanie dobrze ocenić Twoich umiejętności radzenia sobie z długami. Twoja osoba tym samym traci w oczach pożyczkodawców i banków.

Banki i inni pożyczkodawcy przesyłają do BIK informacje o:

  • Twoich danych osobowych
  • Twoim kredycie: data wzięcia kredytu, rodzaj kredytu, okres spłaty długu (liczba i wysokość spłat), waluta, harmonogram spłat itp.
  • Aktualnej kwocie zadłużenia

Są to dane zarówno pozytywne (gdy spłacasz wszystko w terminie), jak i negatywne (gdy masz opóźnienia z płaceniem rat), które pożyczkodawcy regularnie przesyłają do BIK przez cały okres spłaty Twojego kredytu. Podkreślmy jeszcze, że do BIK wpływają informacje o każdej pożyczce czy racie, niezależnie od jej wysokości.

Gdzie nie sprawdzą BIK?

To, czy zostaniesz sprawdzony w BIK zależy u kogo starasz się o pożyczkę. Banki są zobowiązane do współpracy z BIK, więc w przypadku kredytu bankowego nie unikniesz ani sprawdzenia historii kredytowej, ani wpisu. Jeśli zaś chodzi o instytucje pozabankowe , to spośród wszystkich, wyróżnić można kilka, które deklarują, że w BIK klientowi nie zaglądają.

Sprawdź, gdzie dostaniesz pożyczkę bez sprawdzania BIK »

Czy BIK można wyczyścić?

Warto jeszcze wspomnieć o istnieniu firm specjalizujących się w tzw. „czyszczeniu BIK”. Jak to możliwe? Powiedzmy zatem od razu jasno i klarownie, że żadna firma nie zagwarantuje wyczyszczenia historii BIK. Usługi usuwania wpisów wBIK ograniczają się jedynie do reprezentowania klienta przed wierzycielami i instytucjami, a dokładnie firma oferująca czyszczenie BIK złoży w banku w naszym imieniu prośbę o ugodę. Możemy to równie dobrze zrobić sami.

Dodajmy jeszcze, że BIK ma prawo przechowywać informacje o Twoich problemach ze spłatą zadłużenia także bez Twojej zgody -gdy spóźnisz się ze spłatą raty powyżej 60 dni i zostałeś poinformowany o powstaniu zadłużenia.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z usług pożyczkodawcy posiłkującego się danymi z BIK, skorzystaj z usług firmy, która z nim nie współpracuje. W naszej porównywarce chwilówek znajdziesz informacje o tym czy pożyczkodawca przesyła dane do BIK.

Przejdź do zestawienia pożyczek bez sprawdzania BIK »