Jak firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów?

, , ,

Pożyczki pozabankowe z reguły są łatwiej dostępne niż kredyt bankowy. Proces ich uzyskania trwać ma krócej, bo nie bez przyczyny mówi się o nich szybkie pożyczki. Czy to samo tyczy się weryfikacji? Czy firmy pozabankowe sprawdzają swoich klientów równie dokładnie, co banki?

Przed udzieleniem Ci pożyczki firma pozabankowa musi więc sprawdzić czy rzeczywiście jesteś tą osobą za którą się podajesz. Weryfikacja pożyczkobiorcy przez firmę zwykle ma dwa cele. Z jednej strony służy ona potwierdzeniu czy podane we wniosku o pożyczkę informacje są prawdziwe, a z drugiej oszacowaniu, czy nowe zobowiązanie nie przerośnie jego aktualnych możliwości finansowych.  Kiedy się to dzieje? Weryfikacja każdego klienta następuje już w momencie złożenia przez niego wniosku pożyczkowego. Choć wiele firm deklaruje, że wnioski pożyczkowe są u nich rozpatrywane natychmiastowo, tak naprawdę trzeba wziąć pod uwagę, że w danym dniu do firmy może spłynąć więcej podań niż zazwyczaj. Wnioski w instytucjach pozabankowych rozpatrywane są co prawda zgodnie z kolejnością zgłoszeń, ale może się zdarzyć, że jakiś wniosek weryfikowany będzie dłużej, a więc i my na decyzję będziemy musieli zaczekać dłużej niż obiecywane nam 15 minut.

Szukasz szybkiej pożyczki? Sprawdź naszą porównywarkę»


Weryfikacja za pomocą dowodu osobistego

Podanie numeru i serii dokumentu tożsamości jest konieczne w każdym wniosku. W przypadku pożyczek pozabankowych akceptowalny jest wyłącznie dowód osobisty. Niektóre firmy proszę też swoich klientów o przesłanie skanu tego dokumentu, by potwierdzić dane osobowe oraz mieć pewność, że dowód osobisty, z którego dane podałeś, jest twoją własnością i czy dane wskazane we wniosku są zgodne z tym, co widnieje na dowodzie osobistym.

Polecamy: ratalna pożyczka do 5 000 złotych ze spłatą do 18 miesięcy »


Weryfikacja przelewem

Przelew weryfikacyjny jest standardem przy ubieganiu się o pożyczkę przez Internet –  stanowi on potwierdzenie tożsamości klienta.

Kiedy twój przelew dotrze na konto firmy pożyczkowej, będzie ona mogła sprawdzić do kogo należy rachunek i dane te skonfrontować z informacjami podanymi we wniosku pożyczkowym. Jeśli dane posiadane przez bank zgadzają się z tymi otrzymanymi przez pożyczkodawcę, weryfikacja twojej tożsamości zakończy się pomyślnie.

Firmy pozabankowe pracują nad tym, aby osobom bez środków na koncie również umożliwić pożyczenie pieniędzy. Sposobami wyjścia z tej sytuacji są np. pożyczki udzielane w punktach stacjonarnych, gdzie wystarczy przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość, podpisać umowę i gotowe – pieniądze dostajemy od ręki. akie osoby dziś mogą skorzystać ze specjalnych aplikacji umożliwiających wzięcie pożyczki bez konieczności wykonywania przelewu weryfikacyjnego. Kilka firm pożyczkowych wprowadziła w tym celu specjalne aplikacje.

Gdzie pożyczysz bez przelewu weryfikacyjnego?
Czytaj tutaj: BEZkonkurencyjna oferta – pożyczki jakich szukacie»


Weryfikacja telefoniczna

We wniosku pożyczkowym zwykle należy także podać aktywny numer telefonu komórkowego. W ten sposób pożyczkodawca nie tylko poinformuje cię o przyznaniu pożyczki, ale też zweryfikuje twoją tożsamość. Po wypełnieniu formularza chwilówkowego może skontaktować się z tobą konsultant firmy pożyczkowej w celu dopytania o pozostałe dane z dowodu osobistego lub inne szczegóły. W ten sposób pożyczkodawca sprawdza także czy nie popełniłeś pomyłki podając numer telefonu.


Sprawdzenie rejestrów dłużników

Rejestry dłużników dostarczają firmom pozabankowych informacji na temat sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Najprościej rzecz ujmując, zainteresowana instytucja zasięga w BIK  informacji na temat tego, jak idzie Ci spłata, lub też, jak poszły Ci spłaty poprzednich kredytów lub pożyczek. Dzięki temu może ocenić czy pożyczka, o którą wnioskujesz nie przekroczy twoich aktualnych możliwości finansowych i czy pożyczając ci pieniądze może liczyć na ich terminowy zwrot. Pożyczkodawcy korzystają z takich baz jak BIK, ERIF, KRD czy Związek Banków Polskich, ale są na rynku i takie, które deklarują, że w rejestry nie zaglądają.

Czytaj więcej: Pożyczki bez BIK – kto ich udziela?»