Zaciąganie pożyczek – jak nie dać się nabrać?

, , , ,

Pożyczka pożyczce nierówna, a firmy pożyczkowe wyrastają jak grzyby po deszczu. W gąszczu ofert nietrudno się pogubić, a można też, potocznie mówiąc, „naciąć się” na ofertę nieuczciwego pożyczkodawcy. Co zrobić, żeby pożyczyć bezpiecznie?

Jak wziąć bezpieczną pożyczkę

Po pierwsze: Sprawdź firmę

Opinie w Internecie, komentarze użytkowników, a nawet zdanie bliskich – to wszystko może okazać się pomocne w wyborze pożyczkodawcy. Na stronach niezależnych porównywarek oraz doradców finansowych możesz znaleźć pomocne zestawienia parametrów pożyczek, opinie ekspertów. Czas poświęcony na upewnienie się, że wybór jest dobry, na pewno nie będzie zmarnowany.
Sprawdź ofertę odpowiedzialnego pożyczkodawcy»

Po drugie: Policz całkowity koszt pożyczki i zastanów się czy Cię na nią stać

Dokładnie wylicz sumę, której potrzebujesz, a także to ile taka transakcja będzie Cię kosztowała. Wiele firm pożyczkowych oferuje nowym klientom promocje i coraz częściej pożyczki za 0zł. Każda platforma udzielająca pożyczki jest zobowiązana do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty. Jeżeli dana firma pożyczkowa nie chce udzielić Ci takiej informacji, to  sugeruje, że nie jest zbyt profesjonalna i nie dba należycie o swoich klientów.

2 tysiące złotych darmowej pożyczki dla nowych klientów. Sprawdź»

Po trzecie: Policz koszty kar w razie opóźnień

Nie zakładaj, że nie spłacisz, ale jak wiemy – wypadki się zdarzają. Zapoznaj się z „cennikiem” monitów, przypomnień i wartością odsetek za opóźnienie w spłacie – firmy pożyczkowe prowadzą różne polityki  tej kwestii, jedna są bardziej surowe, inne mniej. Upewnij się, że w razie problemów ze spłatą, będziesz wiedział co robić i na jakie koszty (ewentualnie) się przygotować.

Po czwarte: Dokładnie przeczytaj umowę i nie podpisuj jej, dopóki nie upewnisz się, że wszystkie jej punkty są dla ciebie zrozumiałe.

Czytaj umowy!

Spokojnie i powoli przeczytaj regulamin udzielania pożyczek (czy korzystania z portalu pożyczkowego) jak również umowę, którą masz podpisać. Unikaj pośpiechu i nerwowości –  często metoda na nakłonienie klienta do wzięcia „złej” pożyczki.

Decydując się na jakieś zobowiązanie często nie chcemy nawet zapoznać się dokładnie z umową. Oczywiście przedstawiciel każdej firmy pożyczkowej będzie zapewniał nas, że w umowie jest wszystko w porządku. Nie musi nawet kłamać w odpowiedzi na nasze pytania – wystarczy że coś przemilczy, czegoś nie dopowie. I takie właśnie niedopowiedzenia dla parabanków czy innych firm są często źródłem późniejszych korzyści. Tracą tylko sami zainteresowani, czyli pożyczkobiorcy. A wszystko dzieje się zgodnie z umową, którą przecież podpisali.

Poproś bliską osobę o towarzyszenie Ci w rozmowie o zaciągnięciu szybkiej pożyczki i zapisywanie ustnych ustaleń dotyczących jej warunków. Pokaż jej umowę, którą Ci przysłano. W razie odstąpienia od umowy bądź innych rozbieżności osoba ta będzie ważnym i pomocnym świadkiem.

Ta firma pożyczy Ci na  Twoje zakupy w internecie lub… za nie zapłaci! Sprawdź»