Co zrobić, gdy pojawia się problem ze spłatą pożyczki?

Problemy z płynnością finansową mogą dosięgnąć każdą firmę – wystarczy, że jeden z kluczowych klientów spóźni się kilka dni z zapłatą za fakturę. Jeżeli w ich wyniku nie mamy możliwości spłaty kolejnej raty pożyczki, wówczas należy działać szybko i zdecydowanie. Co zrobić, by załagodzić skutki takiej sytuacji?

Problem ze spłatą pożyczki? Zwróć się do pożyczkodawcy!

Gdy pojawia się problem ze spłatą pożyczki, nie można udawać, że nic się nie stało. Warto pamiętać, że funduszom pożyczkowym zależy przede wszystkim na odzyskaniu pożyczonych pieniędzy, dlatego są one skłonne do zastosowania rozwiązań, które pomogą pożyczkobiorcy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Szybkie poinformowanie wierzyciela o kłopotach finansowych może dodatkowo zadziałać na naszą korzyść – potwierdzimy w ten sposób naszą wiarygodność oraz chęć uregulowania długów.

Rozwiązanie 1: przesunięcie terminu spłaty raty pożyczki

Jednym z rozwiązań, które można zaproponować pożyczkodawcy w takiej sytuacji, jest przesunięcie terminu spłaty pożyczki. W zależności od polityki konkretnego funduszu pożyczkowego i postanowień zawartych w umowie, możemy uzyskać jednorazowe lub nawet kilkakrotne przesunięcie terminu spłaty kolejnej raty. Oczywiście należy liczyć się z naliczeniem dodatkowej opłaty za prolongatę pożyczki.

Rozwiązanie 2: wydłużenie okresu spłaty pożyczki

Gdy pojawiają się długotrwałe problemy ze spłatą pożyczki, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się wydłużenie okresu, na jaki została zawarta umowa (właściwy zapis na ten temat powinien być zawarty w umowie pożyczkowej). W ten sposób zyskamy obniżenie raty, którą można dostosować do aktualnej sytuacji finansowej.

Rozwiązanie 3: wakacje pożyczkowe

Firmy pożyczkowe w swojej ofercie posiadają często tzw. wakacje pożyczkowe, czyli możliwość zawieszenia jednej lub kilku spłat na określony czas. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wiemy, że nasze kłopoty finansowe są chwilowe i w ciągu niedługiego czasu będziemy w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania. Wakacje pożyczkowe nie oznaczają oczywiście, że tych kilka rat zostaje nam darowanych – przesuwa się tylko termin ich spłaty, ale bez wydłużenia okresu trwania pożyczki. W związku z powyższym należy liczyć się z tym, że w przyszłości konieczne będzie spłacenie więcej niż jednej raty w określonym terminie.

Rozwiązanie 4: konsolidacja pożyczek

Problemy ze spłatą mogą pojawić się także wówczas, gdy mamy zaciągniętych kilka pożyczek. W takiej sytuacji nawet chwilowe trudności z płynnością mogą okazać się początkiem poważnych problemów finansowych. Warto wówczas pomyśleć o pożyczce konsolidacyjnej, dostępnej także w ofercie Speed Cash Polska. „Jest to dość uniwersalne rozwiązanie, które pomoże uregulować także inne zaległości, np. względem ZUS czy urzędu skarbowego” – komentuje Paweł Zieliński, prezes Speed Cash Polska. „W ten sposób w miejsce kilku zobowiązań Klient otrzymuje jedno, korzystnie oprocentowane”.