OC/AC – o to pytacie najczęściej

, , , , ,

OC i AC – jak wybrać najlepiej?

Opisując ubezpieczenie OC  moglibyśmy ograniczyć się do krótkiego stwierdzenia: jest obowiązkowe, a zasady jego działania regulowane są ustawą. Jeśli każdy właściciel auta musi je mieć, w czym tkwi różnica? Czy tylko w cenie polisy?

Od jakiegoś czasu, w dobie dużej konkurencyjności, ubezpieczyciele starają się, by ich oferta mogła walczyć o miano najlepszej na rynku. To dobrze, bo na tym korzystamy my, czyli klienci, którzy muszą za polisę płacić. Aby zachęcić klientów do zakupu polisy, OC często łączone jest z dodatkowymi, bezpłatnymi ubezpieczeniami w pakiecie. Także w różnych konfiguracjach z AC.

Ubezpieczenie OC nie chroni Twojego auta, a przecież nie chcesz ryzykować. Wykupując AC, ubezpieczasz się przed uszkodzeniami i kradzieżą pojazdu. Ponieważ nawet doświadczony kierowca może być zaskoczony na drodze przez warunki atmosferyczne, inne poruszające się pojazdy czy własne zmęczenie i niedyspozycję – warto więc zabezpieczyć swój samochód, kupując polisę z AC  kradzieżowym i wypadkowym.

Pamiętaj, że autocasco “rządzi się” innymi prawami. Tutaj nie działa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a każdy ubezpieczyciel sam wyznacza warunki ubezpieczenia. Lepiej więc przyjrzeć się OWU, zwracając szczególną uwagę na sposób likwidacji szkody.

Sprawdź elastyczną ofertę pakietu ubezpieczenia OC/AC  dopasowaną do Twoich potrzeb»

Przez Internet taniej!

Aby przeliczyć ofertę ubezpieczenia samochodu, można skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela. Kalkulatory OC są proste i przejrzyste – w krótkim czasie pozwalają poznać ofertę zarówno samego AC i OC, jak i pakietu.

Jak prezentuje się konkretna firma w porównaniu z innymi ? Czy dla wszystkich OC kupione u najpopularniejszego ubezpieczyciela okaże się najkorzystniejszym wyborem? Tego nie wiemy, ponieważ składki są liczone indywidualnie dla każdego kierowcy – może więc się okazać, że samochód lepiej ubezpieczyć w innej firmie. Z pomocą, znów, przychodzą internetowe kalkulatory ubezpieczenia komunikacyjnego.

Co jeszcze zyskujemy przez Internet? Ubezpieczyciele, którzy oferują polisy przez Internet, mają dla swoich klientów dedykowane promocje i zniżki, dzięki czemu możemy realnie zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Czy to bezpieczne? Podanie danych kontaktowych w internetowym wniosku jest nieobowiązkowe i służy wyłącznie w celu dalszego kontaktu z doradcą, który pomoże nam w indywidualnym obraniu składki i wariantu ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel do zmiany?

Alicja, 29: „Czy można zmienić ubezpieczyciela i kiedy można to zrobić?”

Wielu naszych czytelników zastanawia się, czy ubezpieczenie, które kosztuje ich znacznie więcej, niż to reklamowane w mediach, można zmienić. O komentarz poprosiliśmy eksperta z Internetowego Centrum Finansowego.

Katarzyna Kaczmarzyk, ekspert Internetowego Centrum Finansowego: Jeśli mówimy o zmianie w trakcie trwania ubezpieczenia to jest to praktycznie niemożliwe ponieważ wymagałoby rozwiązania umowy ubezpieczenia OC z obecnym ubezpieczycielem – a to jako element gwarantujący trwałość ochrony osób poszkodowanych jest zabronione przez ustawę/ustawodawcę. Istnieją, oczywiście, sytuacje gdy można taką umowę rozwiązać, ale związane są one głównie ze zwolnieniem z obowiązku ubezpieczenia czyli np. wyrejestrowaniem lub zbyciem pojazdu czy odmową rejestracji przez odpowiednie organy.

Jeśli jesteśmy przy temacie wypowiadania czy rozwiązywania umowy z ubezpieczycielem to chciałabym przypomnieć wszystkim o znacznych karach płatnych do UFG w przypadku gdy dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu. Dla przykładu, nawet minimalna przerwa (do 3 dni) skutkuje karą w wysokości 740zł.

Sprzedajesz samochód? O tym musisz pamiętać!

Jakub, 34: „Co się dzieje z polisą OC/AC przy sprzedaży samochodu?”

Według danych, jedne z częściej następujących  kar finansowych za brak ważnego ubezpieczenia dotyczy sytuacji po kupnie auta. Wówczas, bez znajomości obowiązujących przepisów, często padamy ofiarą naszej niewiedzy i zaniedbania formalności. O to, co leży w obowiązkach sprzedającego auto, ponownie zapytaliśmy eksperta.

Katarzyna Kaczmarzyk, ekspert Internetowego Centrum Finansowego: W przypadku sprzedaży – czy jakichkolwiek form przeniesienia własności pojazdu – należy przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz aktualną polisę OC. Następnym krokiem jest wysłanie informacji do dotychczasowego ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu – mamy na to 14 dni. Najczęściej wiąże się to z wysłaniem zgłoszenia drogą pocztową lub też mailową, ale o szczegóły najlepiej dopytać zaufanego agenta ubezpieczeniowego lub też skontaktować się z infolinią towarzystwa ubezpieczeniowego.
Warto pamiętać, że w przypadku braku zgłoszenia ubezpieczyciel może wznowić polisę OC na kolejny rok i obarczyć nas jej kosztami pomimo, że nie mamy już pojazdu, który jest przedmiotem ubezpieczenia.