Niemal trzy czwarte polskich mieszkań i domów objęte jest ubezpieczeniem. Polacy chcą uchronić się w ten sposób przed negatywnymi skutkami włamania, pożaru, czy innego zdarzenia losowego. Co ciekawe – coraz częściej wybieramy pakiety z dodatkowym assistance, czy prywatnym OC.
Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?
Pożar, powódź, zalanie mieszkania, a nawet trąba powietrzna… W jednej chwili każdy z nas może stracić dach nad głową i dorobek całego życia. Chociaż nie ma ubezpieczenia, które ochroni nas przed naturalnym kataklizmem, to dobrze skonstruowana polisa sprawi jednak, że ewentualne szkody zostaną szybko naprawione, a my nie poniesiemy związanych z tym kosztów.
Ubezpiecz swój dom od ulewnych deszczów, nawałnic i gradu »
Ubezpieczenie na miarę potrzeb
Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle proponują wiele odmian i wariantów ubezpieczeń mieszkań i domów, różniących się m.in. zakresem, wysokością składki, sumą ubezpieczenia, a także doborem opcji dodatkowych. Dzięki temu mamy możliwość znalezienia oferty szytej na miarę naszych potrzeb. Dlatego tak ważne jest, byśmy poszukiwania najlepszej oferty zaczęli od precyzyjnego ich określenia: co i w jakim zakresie chcemy objąć ochroną, czego obawiamy się najbardziej (np.pożaru, kradzieży), a co, ze względu na położenie, nie zagraża budynkowi.
Mury i dobytek
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania czy domu może obejmować same mury. Takie ubezpieczenie jest jednym z najpopularniejszych. Może jednak też chronić tzw. elementy stałe: podłogi, okna, framugi, schody czy zabudowaną kuchnię. Koniecznie należy się upewnić, które elementy będą chronione oraz co ubezpieczyciel rozumie przez pojęcie „elementy stałe”.
W przypadku mieszkania w bloku zakres ryzyka, które realnie może wystąpić, nie jest zbyt duży. Istnieje ryzyko zalania mieszkania, pożaru, przepięcia czy kradzieży z włamaniem, dużo rzadziej – straty spowodowane gradobiciem, śniegiem czy wskutek silnego wiatru. Warto więc pomyśleć raczej o wariancie prostszym, bez nadmiernie rozbudowanego katalogu potencjalnych kataklizmów – aby nie przepłacać.
Chroń mury i dobytek od zalania, pożaru, kradzieży i wandalizmu »
Zakres ubezpieczenia
Poza pakietem podstawowym ubezpieczenia, który jest różny w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, oferowane są także usługi dodatkowe, na przykład pakiety assistance. Jeżeli nasza polisa ubezpieczeniowa mieszkania zawiera także pakiet assistance będziemy mieli możliwość skorzystania z usług specjalisty, który naprawi powstałe na wskutek zdarzenia losowego szkody. Wielu ubezpieczycieli oferuje także możliwość rozszerzenia zakresu polisy chociażby o usługi naprawy komputera czy sprzętów AGD i RTV. Warto pamiętać, że jeden ubezpieczyciel może zaproponować kilka różnych wariantów ubezpieczenia mieszkania w bloku.
Od czego zależy wysokość wypłaconego odszkodowania?
Koszt ubezpieczenia uzależniony jest oczywiście od jego zakresu oraz od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Konieczne jest jednak wnikliwe zapoznanie się z umową którą podpisujemy, bowiem są sytuacje wyłączone z ubezpieczenia. Często mogą mieć one miejsce z naszego błędu – nie dostaniemy odszkodowania w przypadku kradzieży – jeżeli w niewystarczający sposób zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszego mieszkania, czy znajdujących się w nim przedmiotów. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam także odszkodowania w przypadku, gdy zostawimy otwarte okna podczas burzy, a kataklizm zniszczy w znacznym stopniu naszą własność. Co oczywiste – nie możemy liczyć na odszkodowanie, jeżeli sami uszkodzimy mienie, bądź na przykład spowodujemy pożar.