Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – kiedy wykupić i czy warto?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę nie jest obowiązkowe, ale dla każdej podróżującej osoby powinno być koniecznością. Polisa podróżna gwarantuje pomoc w przypadkach, które zostały objęte ochroną w umowie.

Polacy coraz chętniej ubezpieczają się wyruszając w podróż – częściej polisy podróżne kupują osoby, które wyjeżdżają za granicę. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla swoich klientów szeroką ofertę – świadczenie mogą wykupić nie tylko osoby indywidualne, ale również grupy czy osoby wybierające się w podróż służbową. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę u większości firm ubezpieczeniowych można dopasować do swoich potrzeb. Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie zapoznać się OWU – przede wszystkim zakresem ochrony oraz wyłączeniami. Czasami oferta ze strony internetowej nie pokrywa się z warunkami OWU.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Polisa na wyjazd poza granice Polski obejmuje zarówno podróż do miejsca docelowego, jak i powrót z niego oraz okres pobytu. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę powinno trwać tyle ile będzie trwał pobyt, wraz z uwzględnieniem podróży. Zakres ochrony jest różny dla poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Najczęściej oferta zawiera:

  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC,
  • pokrycie kosztów leczenia i pomocy w podróży.

Ubezpieczyciele kuszą swoich klientów również możliwością poszerzenia podstawowego zakresu np. o:

  • pokrycie kosztów odwołania noclegu,
  • pokrycie kosztów anulowania biletu,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie ryzyka odwołania imprezy.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę kierowane jest do osób, które podróżują samodzielnie (np. samochodem, autokarem) lub uczestniczą w zorganizowanych wyjazdach (np. z biurem podróży). Polisę podróżną należy zawsze wykupić przed wyjazdem za granicę. W szczególności jest ona wskazana gdy podczas pobytu będziemy wykonywać ekstremalne sporty lub gdy wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju.

Cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników, m.in. miejsca podróży (każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada listę krajów, w których obowiązuje ubezpieczenie na podróż zagraniczną), zakresu ochrony czy sumy ubezpieczenia. Najtańsze ubezpieczenia kosztują kilka złotych dziennie – ceny mogą być w euro, ale przeliczane są na złotówki według średniego kursu publikowanego przez NBP.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Podróżowanie oraz przebywanie poza granicami Polski może nieść ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych, nie zawsze pozytywnych zdarzeń. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę, nawet w wariancie podstawowym, daje dostęp do usług medycznych, czy wsparcia centrum pomocy ubezpieczyciela – jest ono ważne w przypadku barier językowych. Polisa podróżna nie jest kosztowna, ale może uchronić przed wysokimi roszczeniami ze strony np. zagranicznych placówek medycznych – cena za kilkudniowych pobyt w szpitalu może przekroczyć nawet kilkumiesięczne średnie zarobki. Ubezpieczenie na wyjazd poza granice Polski pozwala na bezstresowe podróżowanie oraz zabezpiecza środki finansowe ubezpieczonego.

W naszym serwisie tu możesz znaleźć ranking ubezpieczeń.